Prima pagină » Știri » Orban, către tinerii din PNL: Nu-mi vopsesc părul, așa mi-a rămas. Mulți din adversari mă ATACĂ că îmi vopsesc părul

Orban, către tinerii din PNL: Nu-mi vopsesc părul, așa mi-a rămas. Mulți din adversari mă ATACĂ că îmi vopsesc părul

Orban, către tinerii din PNL: Nu-mi vopsesc părul, așa mi-a rămas. Mulți din adversari mă ATACĂ că îmi vopsesc părul
Președintele PNL, Ludovic Orban, le-a spus tinerilor liberali, că, deși mulți adversari îl acuză că-și vopsește părul, nu este așa. „Așa mi-a rămas părul, iar părul meu arată de fapt sufletul meu. Întotdeauna am avut un curaj nebun", a spus președintele liberal.

„Să știți că nu îmi vopsesc părul. Mulți din adversari mă atacă că îmi vopsesc părul. Nu, așa mi-a rămas părul, iar părul meu arată de fapt sufletul meu. Să știți că sufletul meu, inima mea a bătut întotdeauna alături de voi, pentru că întotdeauna m-am simțit apropiat de tineri, întotdeauna am avut un curaj nebun, întotdeauna m-am aruncat cu capul înainte, întotdeauna n-am avut înțelepciunea să îmi țin gura la timp, întotdeauna am spus lucruri celor care dețineau funcții de conducere care nu le-au convenit și întotdeauna când era să mai urc o treaptă mi se dădea un brânci, trebuia să reiau urcușul de la bun început”, le-a spus Orban tinerilor din PNL.

El a mai spus că oricând va avea posibilitatea să sprijine reprezentanți din Organizația de Tineret, de valoare, pentru orice fel de poziție publică, o va face fără nicio ezitare.

„Aveți un exemplu pe scenă, Mara Mareș! Cred că trei sferturi dintre colegii noștri mai în vârstă, în momentul în care am venit cu propunerea de Secretar General al partidului, mi-au spus că nu sunt în toate mințile și că e un risc enorm să promovez în funcția de Secretar General al partidului un tânăr care a împlinit pe 15 martie, anul acesta, 30 de ani. Sunt convins că am făcut un lucru bun și cred că vedeți si dumneavoastră lucrul asta. Timpul ne va oferi foarte multe ocazii pentru că vă cunosc pe marea majoritate. Știu ce faceți chiar și atunci când credeți că nu știu ce faceți. Sunt extrem de preocupat și o mare parte din timpul pe care îl am este să scrutez orizonul spre viitor, uitându-mă spre Organizația de Tineret și văzând ce oameni se afirmă, văzând ce oameni se ridică, încercând să urmăresc evoluția fiecăruia dintre tinerii care își desfășoară astăzi cariera în Tineretul Național Liberal. Am să vă spun un lucru. Cred că multe filiale, dacă filiala mare ar fi condusă de conducerea de tineret s-ar putea să funcționeze mai bine”, a adăugat liderul liberalilor.

El le-a mai spus celor prezenți că politica înseamnă sacrificiu, politica presupune dedicare totală față de semeni, politica presupune vocație la urma urmei de a-ți servi semenii și de a face lucruri bune pentru semenii tăi, chiar și atunci când ei nu înțeleg că aceste lucruri pe care le faci sunt în interesul lor.

„În politică trebuie să îți aperi convingerile, crezul, valorile, chiar și atunci când toți par să fie împotriva ta. Vă dau un singur exemplu. La constituirea USL, în cadrul delegației permanente al Partidului Național Liberal, am fost singurul care a votat împotriva constituirii USL-ului. 90% în schimb, dintre colegii mei, când am discutat separat, mi-au împărtășit punctul de vedere. Diferența a fost că eu am fost singurul care am avut curajul să votez împotriva unei propuneri a conducerii partidului, știind foarte clar că este o propunere care ne va cea pe termen mediu și lung probleme extrem de mari și vă spun un lucru pe care trebuie să îl știe fiecare român. Odată cu alegerea mea ca președinte al Partidului Național Liberal, din casa Partidului Național Liberal, a dispărut definitiv stafia USL-ului, iar Partidul Național Liberal, din momentul alegerii mele, duce un război pe viața și pe moarte cu cei care distrug sistematic România, ciuma roșie, cu clanul Dragnea și cu toți habarniștii și ticăloșii care au ajuns în capul trebii fără sa aibă nici un fel de chemare și niciun fel de dragoste pentru poporul român”, a menționat Ludovic Orban.

Tineretul Național Liberal a organizat sâmbătă, la Sinaia, Gala Premiilor TNL „Mircea Ionescu Quintus”, eveniment în timpul căruia președintel Klaus Iohannis a primit premiul „Garantul democrației”.

Foto: Hepta

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O operațiune militară pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz este nerealistă, a transmis Emmanuel Macron