Prima pagină » Știri » Partidul Verde și ONG-uri vor picheta Guvernul cerând expropierea lui Constanda

Partidul Verde și ONG-uri vor picheta Guvernul cerând expropierea lui Constanda

Partidul Verde împreună cu ONG-uri și personalități ale vieții politice și culturale vor picheta, miercuri, sediul Guvernului, solicitând Executivului să se implice în afacerea "Parcul Bordei" prin emiterea unei ordonanțe de urgență pentru exproprierea lui Costică Constanda.

Partidul Verde împreună cu ONG-uri și personalități ale vieții politice și culturale vor picheta, miercuri, sediul Guvernului, solicitând Executivului să se implice în afacerea "Parcul Bordei" prin emiterea unei ordonanțe de urgență pentru exproprierea lui Costică Constanda.

Într-un comunicat remis marți, Partidul Verde cere Executivului să se inplice în afacerea "Parcul Bordei" în sensul rezolvării acestei probleme în interesul bucureștenilor prin emiterea unei Ordonanțe de Urgență pentru exproprierea lui Costică Constanda și despăgubirea acestuia cu acțiuni la Fondul Proprietatea.

De asemenea, partidul mai solicită susținerea proiectului legislativ cu privire la interzicerea construcțiilor pe spațiile verzi inițiat de senatorii Marius Marinescu, Ion Iliescu și Nicolae Văcăroiu, precum și demiterea prefectului Capitalei Mioara Mantale din cauza neimplicării sale în retrocedarea Parcului Bordei bucureștenilor, nefacând uz de prerogativele sale conform art. 135 al. 1și 2 din Legea administrației publice locale.

În 16 iulie, Partidul Verde a depus la Tribunalul București, acțiune pentru anularea celor două decizii ale lui Traian Băsescu, în calitate de primar general, în cazul Bordei, precum și a contractelor de vânzare/cumpărare ale omului de afaceri Costică Constanda și a cerut și suspendarea provizorie a deciziei Curții de Apel București cu privire la modificarea PUZ și la plata celor 18 milioane euro de către CGMB.

Terenul de 3,3 hectare de pe malul lacului Floreasca, delimitat de bulevardul Aviatorilor, bulevardul Mircea Eliade și strada Turgheniev – vis-a-vis de parcul Herăstrău – a devenit proprietatea omului de afaceri Costică Constanda în septembrie 2003, în urma unei dispoziții de primar general pe Legea 10/2001. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
O descoperire unică, veche de 9.500 de ani, dezvăluie o perspectivă rară asupra ritualurilor străvechi