Prima pagină » Știri » Persoanele cu dizabilități vor beneficia de serviciu gratuit de taxi în Timișoara

Persoanele cu dizabilități vor beneficia de serviciu gratuit de taxi în Timișoara

Persoanele cu dizabilități vor beneficia de serviciu gratuit de taxi în Timișoara
Primăria Timișoara va înființa un serviciu de taxi gratuit, destinat persoanelor cu dizabilități din oraș. Autoritățile cumpără pentru noul serviciu patru autoturisme modificate, care vor permite transportul persoanelor cu dizabilități locomotorii, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Primarul Timișoarei, Nicolae Robu, a anunțat că serviciul gratuit de taxi destinat persoanelor cu deficiențe locomotorii va funcționa în cadrul societății de transport în comun. Primul pas în acest sens a fost făcut prin semnarea contractului pentru achiziția a patru autoturisme modificate, care vor putea fi utilizate de persoanele cu dizabilități.

„Vedem zilnic în jurul nostru semeni cu dizabilități. Copleșiți de propriile probleme, de treburi diverse, de cele mai multe ori, îi observăm și-atât. Nu avem timp să ne și întrebăm oare cât de greu trebuie să le fie lor, într-o lume croită de alții, mai norocoși ca ei. Pentru a face mai ușoară viața acestor semeni cu probleme, am decis să înființăm la Societatea de Transport Public Timișoara un serviciu de taxi gratuit, dedicat lor, deci operând cu mașini cu dotare specială”, a declarat Nicolae Robu.

Potrivit reprezentanților Societății de Transport Public Timișoara, cele patru autoturisme cu dotări speciale costă 360.000 de lei și urmează să sosească în perioada următoare.

„Cele patru mașini sunt dotate special pentru persoanele cu dizabilități, fiind cumpărate de către Primăria Timișoara. Vom pune la dispoziția persoanelor cu dizabilități un număr de telefon special la care pot suna, iar colegii noștri vor merge la locația indicată, de unde solicitantul va fi transportat către adresa unde are nevoie”, a declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Societății de Transport Public Timișoara, Cosmin Bradu.

În Timișoara funcționează în prezent șapte tipuri de mijloace de transport în comun: tramvaie, autobuze, troleibuze, minibuze, biciclete, vaporașe și trotinete. Primăria Timișoara vrea ca în perioada următoare să cumpere și segway-uri, cu care cetățenii să se plimbe gratuit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză