Prima pagină » Știri » Peste 15.000 de pelerini așteptați la Prislop, la 24 de ani de la moartea părintelui Arsenie Boca

Peste 15.000 de pelerini așteptați la Prislop, la 24 de ani de la moartea părintelui Arsenie Boca

Peste 15.000 de pelerini așteptați la Prislop, la 24 de ani de la moartea părintelui Arsenie Boca
Peste 15.000 de pelerini sunt așteptați, joi, la Mănăstirea Prislop din județul Hunedoara, pentru a participa la manifestările religioase prilejuite de împlinirea a 24 de ani de la moartea părintelui Arsenie Boca, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Peste 15.000 de pelerini sunt așteptați, joi, la Mănăstirea Prislop din județul Hunedoara, pentru a participa la manifestările religioase prilejuite de împlinirea a 24 de ani de la moartea părintelui Arsenie Boca, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Jandarmi (IJJ) Hunedoara, căpitanul Nicolae Răducu, peste 90 de jandarmi, polițiști și pompieri vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică începând de miercuri după-amiază și până joi seară, la manifestările religioase de la Mănăstirea Prislop, prilejuite de împlinirea a 24 de ani de la trecerea în neființă a părintelui Arsenie Boca, în 28 noiembrie 1989.

„Măsurile adoptate de jandarmi, alături de polițiști și reprezentanții ISU Hunedoara, vor viza asigurarea unui climat de ordine și siguranță pentru toți credincioșii care vor sosi la Sfânta Mănăstire Prislop. Ne așteptăm la peste 15.000 de pelerini, iar unii dintre ei, care vin în pelerinaje organizate de biserici, și-au anunțat deja sosirea în zonă începând de miercuri seară”, a declarat corespondentului MEDIAFAX căpitanul Nicolae Răducu.

Pe drumul de acces către Mănăstirea Prislop vor acționa pentru fluidizarea circulației mai multe echipaje ale Poliției Rutiere, iar polițiștii le recomandă șoferilor să respecte indicațiile agenților de circulație și să parcheze autovehiculele în afara părții carosabile pentru a nu bloca șoseaua.

„În incinta mănăstirii, jandarmii vor asigura ordinea publică pe timpul slujbei religioase și vor realiza dispozitive de îndrumare a credincioșilor pe timpul pelerinajului la mormântul părintelui Arsenie Boca. În acest sens, jandarmii le recomandă participanților la această manifestare religioasă să respecte precizările organizatorilor și forțelor de ordine. În cazul în care observă producerea unor fapte antisociale, cetățenii se pot adresa direct jandarmilor și polițiștilor aflați în dispozitivele de ordine publică sau pot solicita sprijin la numărul unic pentru apeluri de urgență 112. La această manifestare religioasă, alături de jandarmii hunedoreni vor fi în misiune și efective ale Grupării de Jandarmi Mobile Timișoara”, se arată într-un comunicat de presă transmis, miercuri, de IJJ Hunedoara.

Joi se împlinesc 24 de ani de la moartea părintelui Arsenie Boca, fost stareț al Mănăstirii Prislop. Pentru convingerile sale, preotul, născut în 1910, a fost arestat, torturat de fosta Securitate și apoi alungat de la mănăstire în timpul regimului comunist. Chiar dacă nu a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română, ardelenii îl consideră „sfântul neîncoronat al Ardealului”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO