Prima pagină » Știri » Peste 300 de persoane participă la un miting anti-Băsescu în Piața Universității. Manifestații la Cluj și la Arad

Peste 300 de persoane participă la un miting anti-Băsescu în Piața Universității. Manifestații la Cluj și la Arad

Peste 300 de persoane participă la un miting anti-Băsescu în Piața Universității. Manifestații la Cluj și la Arad

Peste 300 de persoane participă, vineri seară, în Piața Universității din București, la un miting contra președintelui Traian Băsescu, la care se cere demisia șefului statului. Protestatarii, care s-au adunat pe trotuarul dinspre Teatrul Național, agită steaguri tricolore și pancarte cu mesaje ca „Jos Băsescu!”, „Alegeri anticipate” și „Nu vă fie frică, că Băsescu pică”.

Câțiva participanți au portavoce, cu ajutorul cărora dau tonul scandărilor.

Câțiva protestatari se află și pe trotuarul de vizavi, la fântâna de Universitate, însă aceștia ar face parte din grupul celor au manifestat, și joi seară, contra întregii clase politice autohtone.

Reprezentanții Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei au declarat, pentru Mediafax, că nu s-au semnalat incidente, până la ora transmiterii acestei știri. „Se manifestează pașnic, nu au fost probleme”, au spus sursele citate.

Manifestații anti-USL și împotriva premierului Victor Ponta, pe de-o parte, și contra președintelui Traian Băsescu, pe de altă parte, au loc în această seară la Arad și Cluj-Napoca, în ambele orașe fiind nevoie de intervenția jandarmilor după ce între taberele adverse au izbucnit conflicte.

La Arad, aproape o sută de persoane s-au adunat, începând de la ora 19.30, în fața Palatului Administrativ, pentru a protesta față de USL și de premierul Victor Ponta.

Manifestanții, majoritatea membri și simpatizanți ai PDL, au pancarte cu mesaje precum „Ponta – demisia, țara nu o poți plagia”, „Leul = USLeul devalorizat”, „Plagiatorul va fura poporul”, „Democrația nu poate fi plagiată” sau „Toți la muncă silnică, Crin la muncă zilnică”.

Un al doilea grup de manifestanți, având cu ei o portavoce și șampanie, s-a adunat tot în fața Palatului Administrativ, însă pentru „a sărbători” suspendarea președintelui Băsescu. Grupul numără aproximativ 20 persoane, însă îi acoperă în zgomote pe susținătorii lui Băsescu, scandând în permanență „Jos, Jos, Jos, Băsescu mincinos!” și ținând discursuri de la portavoce.

La un moment dat, grupurile adverse scandau simultan „Jos Ponta!” și „Jos Băsescu!” sau „Băse, nu uita, România nu-i a ta!” și „Ponta, nu uita, România nu-i a ta!”.

Intevenția jandarmilor între cele două tabere a fost necesară, pentru că părțile au început să se înjure. Jandarmii au format un cordon între tabere.

Grupul de susținători ai lui Băsescu a ieșit pentru a treia seară consecutiv în centrul Aradului, în timp ce tabăra adversă se află în stradă pentru a doua oară.

Și la Cluj-Napoca, vineri seară a avut loc o altercație între două persoane, după ce un susținător al premierului Victor Ponta i-a smuls din mână o fotografie unui susținător al președintelui Traian Băsescu, fiind nevoie de intervenția jandarmilor pentru aplanarea conflictului.

Incidentul a avut loc în Piața Unirii din municipiu, unde s-au întâlnit grupul manifestanților anti-USL, care avea autorizație de la ora 19.00, cu membrii grupului anti-Băsescu, care participaseră la un miting spontan, de la ora 17.00, și nu părăsiseră piața.

Unul dintre susținătorii lui Traian Băsescu, care avea o fotografie trucată cu liderul USL Victor Ponta și textul „Vitler Ponta”, s-a aprobat de grupul format din membrii PNL și PSD, iar fotografia i-a fost smulsă din mână de o persoană, moment în care au intervenit jandarmii pentru aplanarea conflictului.

Cele două grupuri – aproximativ egale, formate din câte circa 50 de persoane – s-au huiduit reciproc și au scandat diverse lozinci una împotriva alteia.

Susținătorii Guvernului Ponta au scandat „Pupincuriștii”, „Rușine să vă fie”, „Pleacă, Băsescu, și lasă-ne”, „Băsescu la pușcărie”, „PDL, nu uita, în Cluj n-ai ce căuta”, „Locul vostru, lângă Apostu” și li s-a răspuns cu „Securiștilor”, „Să crăpați lângă Adrian Năstase” și „Jos USL”.

Participanții din grupul anti-USL au avut pancarte pe care scria „Vreau să trăiesc în democrație”, „Salvați Brontosaurus Marga” și au prezentat o fotografie a ministrului de Externe pe care scria „Jurassic Park”.

Șeful Inspectoratului Județean de Jandarmi Cluj, generalul Aurel Litan, prezent în Piața Unirii, a vorbit cu protestatarii anti-Băsescu și i-a convins să încheie acțiunea neautorizată și să părăsească Piața Unirii.

Ulterior, în Piața Unirii au rămas manifestanții anti-USL, din care fac parte și membri ai PDL, care aveau autorizație până la ora 20.30.

La Timișoara, aproximativ 150 de persoane au mărșăluit, vineri seară, într-un protest tăcut, organizat de Societatea Timisoara si Asociația „Ariergarda”, față de politicieni și măsurile luate în ultimele zile pe scena politică.

Participanții au purtat eșarfe albe și pancarte cu mesaje precum: „Vindem doctorate”, „Jos USL!”, „Ponta= Paste. Copy/Paste”, „Europa e cu ochii pe noi”, „Dottore, te vedem”.

Protestatarii s-au plimbat împrejurul Pieței Operei din Timișoara, aceasta deoarece organizatorii nu au avut autorizație de protest, iar conform regulamentului stradal din Timișoara, Poliția Locală nu poate da amenzi dacă grupurile de cetățeni sunt în mișcare.

„Nu avem autorizație, le-am spus polițiștilor locali că suntem în promenadă, iar ei ne-au spus că nu au nimic împotrivă”, a declarat Daniel Vighi, președintele Asociației „Ariergarda” din Timișoara.

Protestul de la Timișoara s-a încheiat după aproximativ o oră, fără incidente.

Marian Buga, Vasile Măgrădean, Liliana Iedu, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Legendele uitate care au modelat miturile arturiene: Iosif din Arimateea și primii Vânători ai Graalului