Prima pagină » Știri » Peste 800 de amenzi pentru șoferii de microbuz care transportă persoane

Peste 800 de amenzi pentru șoferii de microbuz care transportă persoane

Peste 800 de amenzi pentru șoferii de microbuz care transportă persoane
Polițiștii rutieri au reținut 25 de permise de conducere și au dat peste 800 de amenzi în urma unei acțiuni care a avut loc, luni și marți, în cinci județe și în București, și care a vizat, în special, șoferii microbuzelor ce transportă persoane, informează Poliția Română.

Polițiștii rutieri au reținut 25 de permise de conducere și au dat peste 800 de amenzi în urma unei acțiuni care a avut loc, luni și marți, în cinci județe și în București, și care a vizat, în special, șoferii microbuzelor ce transportă persoane, informează Poliția Română.

„În zilele de 7 și 8 octombrie a.c., Poliția Română a coordonat o acțiune de verificare în domeniul transportului public de persoane”, se arată într-un comunicat remis MEDIAFAX de Poliția Română.

Potrivit sursei citate, în urma acțiunii, polițiștii au constatat nouă infracțiuni, au dat peste 800 de amenzi contravenționale, au reținut 25 de permise de conducere și au retras 50 de certificate de înmatriculare.

La acțiune au participat polițiștii rutieri și de investigare a fraudelor din cadrul Poliției Capitalei, IPJ Călărași, IPJ Giurgiu, IPJ Ilfov, IPJ Ialomița și IPJ Prahova, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Poliției Române.

În cadrul acțiunii, la care au participat 247 de polițiști, dintre care 214 polițiști rutieri și 33 de polițiști de investigare a fraudelor, au fost verificate 1.101 de autovehicule care transportau persoane.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan, criticat de subordonați: bugetul ridică semne de întrebare
Digi24
VIDEO Viktor Orban, atac la un europarlamentar român. Ce l-a supărat pe premierul ungar
Cancan.ro
De ce a murit Iulian Mugurel Vrabete de la Holograf? Fanii au simțit că ceva nu este în regulă, încă din urmă cu aproape o lună
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
Zelenski la București. De ce riscăm să fim excluși de la reconstrucția Ucrainei: „România e incapabilă să folosească oportunitățile”
Mediafax
Nicușor Dan, după ședința CSAT: Statul pregătește scenarii de reacție la creșterea prețului petrolului
Click
Zodiile care încep luna aprilie cu dreptul. Au noroc cu carul și dorințele li se împlinesc una câte una
Digi24
Scandal la audierea ministrului de Externe, Oana Țoiu. Derapaj xenofob în ședința comisiei parlamentare: „Vă pasă de români?”
Cancan.ro
Vortex polar în România. Meteorologii BBC Weather confirmă Accuweather: Se întorc ninsorile
Ce se întâmplă doctore
Îl mai recunoști? A prezentat cea mai îndrăgită emisiune a anilor 2000. Foarte puțini sunt cei care și-au dat seama cine e
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Secretul pieselor auto originale. Ce trebuie să știe șoferii și posesorii de mașini
Descopera.ro
Scutul natural al Pământului este sub asalt! Cine este de vină?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Dioxidul de carbon atmosferic este atât de ridicat încât slăbește oasele oamenilor