Prima pagină » Știri » Polițiștii au reușit să-l prindă pe deținutul care a evadat din Penitenciarul Focșani

Polițiștii au reușit să-l prindă pe deținutul care a evadat din Penitenciarul Focșani

Polițiștii au reușit să-l prindă pe deținutul care a evadat din Penitenciarul Focșani
Tânărul care a evadat, joi, din punctul de lucru exterior de pe raza localității Dumbrăvița, județul Vrancea, a fost prins după aproximativ șase ore și reîncarcerat în Penitenciarul Focșani.

Surse judiciare au declarat, joi seara, pentru corespondentul Mediafax, că tânărul de 25 de ani, condamnat pentru tâlhărie calificată, care a evadat în jurul ore 13.15, a fost prins.

Acesta a fost identificat în zona localității Biliești.

Constantin Ionuț Răzvan, în vârstă de 25 ani, era condamnat definitiv la 5 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată și anterior nu avusese antecedente penale.

El ispășea pedeapsa în regim semideschis și desfășura activități lucrative la Pepiniera Ocolului Silvic Focșani din localitatea Dumbrăvița.

Potrivit autorităților, „părăsirea fără autorizare a punctului de lucru, aflat în exteriorul locului de deținere, este asimilată infracțiunii de evadare și se pedepsește, conform prevederilor articolului 285 din Codul Penal, cu închisoare de la șase luni la trei ani”.

Conducerea penitenciarului a dispus verificări interne care să analizeze circumstanțele care au condus la producerea evenimentului.

Știrea inițială

Un deținut, condamnat la cinci ani de închisoare pentru tâlhărie calificată, care ispășea pedeapsa la Penitenciarul Focșani, a evadat, joi, în timp ce lucra pe raza localității Dumbrăvița, județul Vrancea. 

Bărbatul în vârstă de 25 de ani, a părăsit punctul de lucru exterior de pe raza localității Dumbrăvița, joi, în jurul orei 13.15.

„În jurul orei 13.15, s-a constatat că deținutul Constantin Ionuț Răzvan, în vârstă de 25 ani, condamnat definitiv la 5 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie calificată, fără antecedente penale, a părăsit punctul de lucru”, au declarat reprezentanții Penitenciarului.

Bărbatul ispășea pedeapsa în regim semideschis și desfășura activități lucrative la Pepiniera Ocolului Silvic Focșani din localitatea Dumbrăvița.

Pentru prinderea deținutului și reîncătușarea lui, au fost blocate căile de acces – posibile direcții de deplasare, a fost alarmat personalul penitenciarului și s-au trimis de urgență a mai multor echipe de căutare formate din personalul unității.

La acțiuni participă și Poliția și Jandarmeria Vrancea.

Potrivit autorităților, „părăsirea fără autorizare a punctului de lucru, aflat în exteriorul locului de deținere, este asimilată infracțiunii de evadare și se pedepsește, conform prevederilor articolului 285 din Codul Penal, cu închisoare de la șase luni la trei ani”.

Conducerea penitenciarului a dispus verificări interne care să analizeze circumstanțele care au condus la producerea evenimentului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prea mult STRES? De ce ai nevoie de o pauză chiar azi
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
A murit mama Ancăi Alexandrescu. Prezentatoarea TV trece prin clipe extrem de grele
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Soțul Annei a ieșit la lumină! A ținut pasul cu pretențiile Julietei de pe Transfăgărășan până i-a ieșit fum din portofel
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
„Looksmaxing”: Ce sunt serviciile care promit să „măsoare” frumusețea