Prima pagină » Știri » Ponta: Ce trebuia să facă Titus Corlățean și nu a făcut? Ce s-a întâmplat nu ține de autorități române

Ponta: Ce trebuia să facă Titus Corlățean și nu a făcut? Ce s-a întâmplat nu ține de autorități române

Ponta: Ce trebuia să facă Titus Corlățean și nu a făcut? Ce s-a întâmplat nu ține de autorități române
Premierul Ponta a declarat, luni, că ceea ce s-a întâmplat pe teren în Algeria nu ține de autoritățile române, așa cum nu ține nici de celelalte autorități ale partenerilor europeni, el arătând că intervenția a aparținut algerienilor și adăugând: "Ce trebuia să facă Titus Corlățean și nu a făcut?".

Premierul Ponta a declarat, luni, că ceea ce s-a întâmplat pe teren în Algeria nu ține de autoritățile române, așa cum nu ține nici de celelalte autorități ale partenerilor europeni, el arătând că intervenția a aparținut algerienilor și adăugând: „Ce trebuia să facă Titus Corlățean și nu a făcut?”.”

Celula de criză din care fac parte reprezentanții tuturor structurilor statului și-a făcut datoria din punctul meu de vedere. În rest, ceea ce s-a întâmplat pe teren nu ține de autoritățile române, așa cum nu ține nici de celelalte autorități ale partenerilor noștri europeni”, a spus Ponta.

El a precizat că intervenția a aparținut autorităților algeriene, care le-au informat pe cele române.

„Eu am confirmat sâmbătă, când cele trei persoane care fuseseră salvate erau în custodia autorităților noastre. Nne-au confirmat primul deces și ne-au confirmat faptul că ultima persoană eliberată de armată se află în spital și, din păcate, și chiar mă doare sufletul, nu a putut fi salvată”, a spus Ponta.

„Ce trebuia să facă Titus Corlățean și nu a făcut?”, i-a întrebat Ponta pe jurnaliști.

În legătură cu numărul insuficient de diplomați, reclamat de Corlățean, Ponta a precizat că și MAE, ca toate ministerele în ultimii ani, a avut mari probleme de personal și de finanțare a activităților sale.

„Nu a scăpat nici MAE de criza din ultimii ani. E un standard după care funcționează toate structurile statelor occidentale (…) și care este limita până la care poți să intervii. Noi nu puteam, nu poți să intervii tu pe teritoriul statului algerian”, a spus Ponta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu ar fi fost jefuită! Ce obiecte lipsesc din averea fostei ministre a Justiției, după ce a fost amplu percheziționată
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Cum încearcă Vlad Pascu să scape de pedeapsa de 10 ani cu executare! S-a dus direct la CEDO și dă vina pe…
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Care sunt cele mai periculoase jucării de Crăciun și ce riscuri există pentru copii?