Prima pagină » Știri » Ponta: Dacă acuzațiile ANI sunt întemeiate, Hellvig, Silaghi și Pop pleacă din guvern. Ce i-au spus miniștrii

Ponta: Dacă acuzațiile ANI sunt întemeiate, Hellvig, Silaghi și Pop pleacă din guvern. Ce i-au spus miniștrii

Ponta: Dacă acuzațiile ANI sunt întemeiate, Hellvig, Silaghi și Pop pleacă din guvern. Ce i-au spus miniștrii
BREAKING NEWS - e știrea momentului

Premierul Victor Ponta le-a cerut astăzi celor patru demnitari acuzați de ANI de incompatibilitate să demareze toate procedurile legale permise pentru a-și prezenta punctul de vedere în fața instituției și, dacă este cazul, pentru a contesta acuzațiile care li se aduc.

„Dacă acuzațiile ANI se vor dovedi întemeiate, cei in cauză nu vor mai face parte din echipa guvernamentală”, avertizează Ponta.

Primul ministru Victor Ponta a luat act de anunțul facut de Agenția Națională de Integritate, privind constatarea incompatibilității în cazul a patru demnitari.

„Din primele date, am constatat că sesizarile nu se referă la probleme de incompatibilitate legate de activitatea lor în cadrul echipei guvernamentale, ci la elemente din trecut”, a declarat Victor Ponta, într-un comunicatde presă al Executivului.

Pornind de la această situație, primul-ministru le cere celor patru demnitari să demareze toate procedurile legale permise pentru a-și prezenta punctul de vedere în fața instituției și, dacă este cazul, pentru a contesta acuzațiile care li se aduc.

Victor Ponta mai spune că, dat fiind faptul că astăzi începe campania electorală, astfel de situații nu trebuie să fie folosite politic, fiind necesar a fi lamurite rapid.

„Sunt niște confuzii”

Cei trei miniștri i-au spus premierului că acuzațiile Agenției Naționale de Incompatibilitate la adresa lor „sunt niște confuzii”, după cum a  declarat Victor Ponta, aflat în campanie electorală la Pitești.

„Sunt lucruri vechi, dubioase, acolo, că ei ar fi fost într-o firmă sau alta”, a afirmat Ponta, reiterând faptul că dacă acuzațiile vor fi dovedite aceștia vor fi excluși din Guvern.

Primul ministru a mai spus că, în afara lui Liviu Pop, acuzațiile aduse lui Eduard Hellvig și a lui Ovidiu Silaghi nu au legătură directă cu activitatea lor de miniștri.

Trei miniștri ai guvernului Ponta sunt puși de Agenția Națională de Integritate(ANI) pe lista incompatibililor sau sunt acuzați de conflict de interese și venituri nejustificate. Este vorba de Eduard Hellvig(Dezvoltare), Ovidiu Silaghi(Transporturi) și Liviu Pop(Dialog social).

Și Dan Mihalache, secretarul general adjunct al Guvernului, este acuzat de ANI de conflict de interese pentru că ar fi deținut simultan funcția de secretar general al Guvernului și cea de administrator al unei companii private.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Satul din Europa, ocolit de turiști, unde se găsesc plaje liniștite și prețuri accesibile
Digi24
„Liniște, purcelușo!” Cum îngenunchează Donald Trump presa americană
Cancan.ro
Ruxandra Luca, chemată de URGENȚĂ la raport după episodul din benzinărie. Cum au 'pedepsit-o' șefii de la Antena 1 pe frumușica de la Neatza
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Sunt prețurile alimentelor din România de speriat? Ce descoperă românii când le compară cu cele din UE
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Cea mai rapidă și sănătoasă mâncare gătită acasă. Recomandări de la bucătari cu experiență
Cancan.ro
Mutare majoră în grila PRO TV, la o zi după finalul erei lui Cătălin Măruță. Rocada inedită pe care românii o pot vedea de azi, 7 februarie
Ce se întâmplă doctore
Transformarea IREALĂ a unei soliste celebre. Cum a slăbit și cum arată acum? Nimeni nu a mai recunoscut-o
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Renault testează în România rivalul Dacia Bigster. Poze spion cu noul model surprins în trafic
Descopera.ro
A fost găsit al doilea Pământ! Cât de aproape este de noi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
Ce anume s-ar putea afla în inima Căii Lactee? Un nou studiu spune că nu este o gaură neagră