Prima pagină » Știri » Ponta: Revenirea lui Lucian Duță, cercetat penal, poate împiedica buna funcționare a CNAS

Ponta: Revenirea lui Lucian Duță, cercetat penal, poate împiedica buna funcționare a CNAS

Ponta: Revenirea lui Lucian Duță, cercetat penal, poate împiedica buna funcționare a CNAS
Premierul Victor Ponta consideră că revenirea lui Lucian Duță, o persoană cercetată penal pentru activitatea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, dar numit de președintele Traian Băsescu drept membru în CA al CNAS, reprezintă o situație de natură să împiedice buna funcționare a instituției.

Premierul Victor Ponta consideră că revenirea lui Lucian Duță, o persoană cercetată penal pentru activitatea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, dar numit de președintele Traian Băsescu drept membru în CA al CNAS, reprezintă o situație de  natură să împiedice buna funcționare a instituției.

„Primul-ministru consideră ca revenirea unei persoane cercetate penal, în legătură cu activitatea CNAS, reprezintă o situație de natură să împiedice buna funcționare a instituției. Președintele CNAS va aplica legea în vigoare în așa fel încât să nu blocheze activitatea acestei instituții atât de importante pentru cetățeni, însă, până la soluționarea cauzelor penale, există pericolul ca activitatea doctorului Lucian Duță în poziția de membru CA să afecteze grav cercetările în cauză, având acces la informații cu caracter confidențial și, de asemenea, putând să influențeze martorii. CNAS este o instituție extrem de importantă având în vedere că fondurile provin din contribuțiile cetățenilor și rolul acesteia este de a răspunde nevoilor contribuabililor”, se arată în comunicat.

Primul-ministru consideră că această situație regretabilă trebuie să-și găsească „o soluție rapidă” în scopul fundamental al bunei funcționări a CNAS în slujba cetățenilor.

Președintele Traian Băsescu l-a desemnat pe fostul președinte al CNAS Lucian Duță drept membru în Consiliul de Administrație al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate din partea Administrației Prezidențiale, scrisoarea de nominalizare fiind transmisă în data de 10 iunie.

Conducerea Casei Naționale de Asigurări de Sănătate consideră numirea lui Lucian Duță în Consiliul de Administrație al instituției „o gafă” a Administrației Prezidențiale, „specifică organizațiilor mafiote”, și amenință că, până la retragere acesteia, CA nu se va întruni.

„Ca urmare a adresei Departamentului de Sănătate Publică al Administrației Prezidențiale, prin care domnul consilier prezidențial Virgil Păunescu îl numește membru în Consiliul de Administrație al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate pe dl. dr. Lucian Duță, apreciem următoarele: Această numire este o gafă a Administrației Prezidențiale. Este o numire specifică organizațiilor mafiote. Consilierul prezidențial Virgil Păunescu a deținut, la rândul său, funcția de președinte al CNAS pentru numai 29 de zile, în anul 2000”, arăta, miercuri, CNAS într-un comunicat de presă.

Lucian Duță consideră că reacția conducerii CNAS după numirea lui în Consiliul de Administrație arată că cineva, probabil, se teme de votul său, de faptul că ar putea identifica de ce nu a fost finalizat proiectul cardului național de sănătate, precizând că votul lui este doar unul din șapte în CA.

Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu, a declarat, joi, pentru MEDIAFAX, că indiferent cine se află la conducerea CNAS, instituția trebuie să funcționeze normal, întrucât ea deservește interesele pacienților, iar relațiile instituționale trebuie rezolvate fără exagerări.

Eugen Nicolăescu a adăugat că, probabil, președintele Traian Băsescu ar trebui să explice rațiunile care fundamentează decizia de numire a lui Lucian Duță în Consiliul de Administrație al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate.

Lucian Duță a fost președintele CNAS în perioada 2009-2012. În prezent, Duță este membru în BPN al PDL și președinte interimar al PDL Sector 1.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Benjamin Netanyahu ordonă extinderea zonei tampon israeliene în sudul Libanului
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Imagini din activitatea cerebrală a șoarecilor, transformate în videoclipuri