Prima pagină » Știri » Premieră în România. Astronomii din Bârlad au surprins o supernovă

Premieră în România. Astronomii din Bârlad au surprins o supernovă

Premieră în România. Astronomii din Bârlad au surprins o supernovă
Astronomii Observatorului din Bârlad au văzut o supernovă aflată la 12 ani lumină, acest lucru fiind o premieră în România. Potrivit unui comunicat al observatorului, evenimentul a avut loc pe 30 ianuarie 2014.

Astronomii Observatorului din Bârlad au văzut o supernovă aflată la 12 ani lumină, acest lucru fiind o premieră în România. Potrivit unui comunicat al observatorului, evenimentul a avut loc pe 30 ianuarie 2014.

„În seara de 30 ianuarie 2014, cu ajutorul telescopului principal al Observatorului Astronomic al Muzeului „Vasile Pârvan” din Bârlad, muzeograful Dumitru Ciprian Vîntdevară a reușit să captureze mai multe imagini cu galaxia M 82, unde se află și supernova recent descoperită, 2014J”, precizează astronomii.

Supernova  a fost descoperită acum trei săptămâni de cercetătorii britanici și după 9 zile a devenit vizibilă și din România. Supernova a rezultat în urma exploziei unei stele din constelația Ursa Mare, acum 12 milioane de ani.

Potrivit astronomilor, galaxia M82 se află la aproximativ 12 milioane de ani lumină distanță, pe teritoriul constelației Ursa Mare.

Astronomii spun că o supernovă reprezintă o etapă finală din evoluția unei stele gigantice sau supergigantice – stele mult mai mari decât Soarele.

Supernova este un fenomen violent, o explozie de proporții greu de imaginat. Steaua în cauză își aruncă în spațiul cosmic materialul din care a fost formată. Supernovele sunt extrem de luminoase și de multe ori emit mai multă lumină decât toate stelele dintr-o galaxie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?