Prima pagină » Știri » Preot din Constanța cu alcoolemie record în sânge a rănit doi copii

Preot din Constanța cu alcoolemie record în sânge a rănit doi copii

Preot din Constanța cu alcoolemie record în sânge a rănit doi copii
Preotul din Constanța care a provocat un accident soldat cu rănirea a doi copii, iar în urma incidentului Arhiepiscopia Tomisului a decis suspendarea acestuia atât din funcția de consilier, cât și din cea de preot, avea o alcoolemie de 2,45 la mie în sânge, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Preotul din Constanța care a provocat un accident soldat cu rănirea a doi copii, iar în urma incidentului Arhiepiscopia Tomisului a decis suspendarea acestuia atât din funcția de consilier, cât și din cea de preot, avea o alcoolemie de 2,45 la mie în sânge, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit polițiștilor Serviciului Rutier, în urma analizelor care i-au fost făcute preotului de 49 de ani după producerea accidentului s-a stabilit că acesta avea o concentrație de alcool în sânge de 2,45 la mie.

El este cercetat pentru vătămare corporală din culpă și conducerea unui autoturism sub influența băuturilor alcoolice.

Preotul a condus, joi după-amiază, un autoturism pe Bulevardul 1 Mai din Constanța, iar la un moment dat a pierdut controlul direcției, a intrat pe contrasens și a lovit două mașini care circulau regulamentar.

În urma impactului, automobilul condus de preot s-a răsturnat, iar doi copii, pasageri într-unul din autoturismele lovite, au fost răniți ușor. Cei doi, cu vârste de 6 ani și 9 ani, au fost duși la Spitalul Clinic Județean de Urgență Constanța, dar nu au necesitat internarea.

În urma accidentului în care a fost implicat preotul Valeriu Roman, Permanența Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Tomisului, convocată în regim de urgență, a luat decizia suspendării acestuia atât din calitatea de preot slujitor, cât și din funcția de consilier cultural pe care o avea în cadrul instituției.

„De asemenea, Arhiepiscopia Tomisului condamnă comportamentul acestuia din timpul anchetei pe care poliția o desfășoară. Suntem alături de persoanele care au avut de suferit de pe urma acestui accident și sperăm în însănătoșirea lor cât mai rapidă”, se preciza într-un comunicat al Arhiepiscopiei Tomisului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman