Prima pagină » Știri » Primarul Oprescu: Pe Pasajul Pipera se circulă într-o oră, două

Primarul Oprescu: Pe Pasajul Pipera se circulă într-o oră, două

Primarul Oprescu: Pe Pasajul Pipera se circulă într-o oră, două
Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a anunțat că traficul pe Pasajul Pipera va fi deschis luni, "într-o oră, două", după ce reprezentantul constructorului a dat asigurări că lucrările sunt finalizate 100% din punct de vedere rutier.

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a anunțat că traficul pe Pasajul Pipera va fi deschis luni, „într-o oră, două”, după ce reprezentantul constructorului a dat asigurări că lucrările sunt finalizate 100% din punct de vedere rutier.

Edilul Capitalei a mers, împreună cu reprezentanții constructorului și cu jurnaliștii, pe Pasajul Pipera, de la rampa dinspre strada Nicolae Caramfil, timp în care a ascultat explicațiile privind stadiul lucrărilor.

La jumătatea drumului, după ce constructorul a garantat că lucrările sunt finalizate, Oprescu a anunțat, la insistențele jurnaliștilor, că pasajul va fi deschis luni, „într-o oră, două”.

„Gata. Îi dăm drumul, de luni, într-o oră, două. N-am venit să fac poze, stați în stânga, în dreapta. Nu vreau cu panglici”, le-a spus primarul jurnaliștilor care îl întrebau dacă inaugurează pasajul.

Oprescu a adăugat că beneficiile Pasajul Pipera se vor vedea imediat, precizând că sunt 48.000 de mașini care intră prin Pipera în București și se duc spre Voluntari, iar investiția va fi pusă în valoare când autostrada A3 va deveni funcțională.

„Rămânem pentru micile finisări, dar acum circulația poate fi deschisă, acum îi dăm drumul. Vreau să le mulțumesc oamenilor pentru că au avut răbdare și au suportat șantierul … A fost și iarna asta grea, nu sunt scuze … dar asta e, acum e gata. Beneficiile or să se vadă imediat, sunt „, a mai spus Sorin Oprescu.

Cu același prilej, Oprescu a fost oprit de o femeie care a reclamat că strada pe care locuiește nu are apă și canalizare. „Sora mea, se rezolvă. Îi dau drumul la circulație aici și după aia rezolvăm și asta”, i-a spus edilul femeii, continuând: „Tu vezi să mergi la vot!”.

Tot în timpul vizitei la pasaj, Oprescu l-a întrebat pe reprezentantul constructorului dacă au fost instalate panouri antizgomot, ca pe Pasajul Basarab, și „ochișori”, referindu-se la semnalizatoarele reflectorizante din asfalt, și s-a interesat, de asemenea, dacă au fost plantați copaci în zonă.

Reprezentantul constructorului a precizat că singura problemă rămasă nerezolvată este legată de porțiunea de drum din fața Direcției Permise Auto a Poliției Rutiere, această zonă fiind, deocamdată, semnalizată cu balize.

Întrebat dacă a fost amendat constructorul pentru întârzierea lucrărilor, Oprescu a spus că nu au fost aplicate sancțiuni. El a precizat că, dacă ar fi fost vorba să dea sancțiuni, ar fi trebuit să se amendeze singur.

Întrebat dacă vor exista conflicte de trafic la ieșirea de pe Pasajul Pipera, Oprescu a răspuns: „O să stăm cu ochii pe semafoare, să vedem cum se circulă, mai ales la Nicolae Caramfil, acolo unde, oricât de mult ne-am dorit, nu am putut lărgi mai mult drumul deoarece pe partea stângă este biserica, iar pe partea dreaptă sunt case”.

În momentul în care, în locul primarului general, a vrut să răspundă unul dintre directorii de la Direcția Infrastructură a municipalității, Oprescu l-a atenționat: „Vă rog frumos, vă rog frumos, lăsați-mă să le răspund ca să vadă că am citit, că mi-am făcut treaba”.

„Nu am vrut să dăm oricum, am vrut să terminăm și localele, în octombrie s-a făcut un an de când s-a dat prima sapă. Noi am vrut să terminăm și localele, astfel încât circulația să se desfășoare normal după pasaj și, dacă vă aduceți aminte, anul trecut la buget mi-au tăiat și banii de pod. Cu ocazia asta vreau să le mulțumesc și constructorilor că au înțeles”, a mai spus Oprescu.

Întrebat despre testele de zgomot care trebuie efectuate, primarul Capitalei a explicat că are deja experiența cu Pasajul Basarab, „unde sesizările au fost făcute și, unde după măsurători, am găsit un singur apartament care avea un decibel în plus, și o să râdeți, însă era un apartament așezat cu fața spre spatele blocului”.

Sorin Oprescu a mai spus că și în cazul Pasajului Pipera vor cere permisiunea fiecărui proprietar din zonă pentru a intra în fiecare apartament și a testa nivelul de zgomot.

„Vezi ce loc am făcut? Ce zid frumos?”, l-a întrebat Oprescu pe reprezentantul constructorului, referindu-se la panourile antizgomot.

Pasajul Pipera, pe care municipalitatea anunțase că îl va inaugura spre finalul anului trecut, a fost construit pentru a se realiza supratraversarea bulevardului Barbu Văcărescu, pe de o parte, și a Căii Floreasca, pe de altă parte.

Pasajul are o lungime de peste 700 de metri, din care partea suspendată are 485 de metri.

Citește și

Mediafax
Zelenski schimbă foaia! Anunțul făcut de Ucraina în privința războiului
Digi24
O formă de cancer extrem de rară afectează acum tot mai mulți tineri. Medicii nu știu care e explicația și sunt îngrijorați
Cancan.ro
DOLIU la Hollywood! Actorul din Spider-Man a murit în somn
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
Adevarul
Efectele politicii lui Viktor Orban: Ungaria a devenit cea mai săracă țară din UE. Pe ce loc se află România
Mediafax
Captură-record în Portul Constanța: 350.000 de pachete de țigări de contrabandă, ascunse într-un container
Click
Cum arată Angela Similea și Florin Piersic, la 40 de ani de la iubirea lor interzisă: „Am fost într-un amor nebun, o lipitură în toată regula!” Secretele longevității
Wowbiz
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Antena 3
Reacție halucinantă. Directorul CFR Călători, despre casele din Dubai: „Trebuie să mor de foame? N-am 5.000, am 11.000 de euro pe lună”
Digi24
Cum au fost înșelați zeci de oameni cu mașini puse la vânzare online: „Toate datele erau conforme cu realitatea. Am plătit integral”
Cancan.ro
BREAKING | Cel puțin 8 persoane au murit după ce un balon cu aer cald s-a prăbușit
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum actrița Kelly din „Beverly Hills, 90210”! Boala gravă de care suferă la 53 de ani
observatornews.ro
Creşterea TVA ar provoca grave efecte în lanţ: Mii de hoteluri şi localuri mici, ameninţate cu dispariţia
StirileKanalD
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
KanalD
Actorul Jack Betts, cunoscut din “Batman Forever” și Spider-Man”, a murit la vârsta de 96 de ani!
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii au pus DACIA DUSTER într-un TOP... neașteptat. Acesta este realizat ținând cont de mai mulți indicatori
Descopera.ro
Strategia de slăbit de 5 ori mai eficientă decât Ozempic
Evz.ro
Act de identitate special. Ce români pot beneficia
A1
S-au afișat notele de la BAC 2025! Află primul rezultatele de anul acesta. Model de cerere pentru vizualizarea lucrării sau pentru contestație
Stirile Kanal D
VIDEO Rezultate BAC 2025: La ce oră se publică notele pe edu.ro?
Kfetele
O femeie a decedat, după ce și-a dat foc în plină stradă. Pompierii nu au mai putut face nimic
RadioImpuls
Grădina Zoologică Romanescu din Craiova, un adevarat safari urban în inima Olteniei cu peste 272 de exemplare. Reamenajată spectaculos, cu noi habitate ce imită perfect mediul natural al animalelor, te așteaptă zilnic să îi treci pragul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Bubulino, nu-ți mai ascunde amantul în cămară!
Descopera.ro
Meteorologii anunță că următoarele patru săptămâni vor fi crunte