Prima pagină » Știri » Primarul Timișoarei face miting pentru centura orașului: Vrem 20.000 de oameni în fața Guvernului care nu ne dă bani

Primarul Timișoarei face miting pentru centura orașului: Vrem 20.000 de oameni în fața Guvernului care nu ne dă bani

Primarul Timișoarei face miting pentru centura orașului: Vrem 20.000 de oameni în fața Guvernului care nu ne dă bani
Primarul Timișoarei face miting pentru centura orașului: Vrem 20.000 de oameni în fața Guvernului care nu ne dă bani

Primarul municipiului Timișoara, Nicolae Robu, a declarat, vineri, într-o conferință de presă susținută la sediul PNL Timiș, că este nemulțumit pentru că guvernul nu alocă bani pentru construirea unei centuri ocolitoare a orașului, iar timișorenii nu pot sta pasivi, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Nu putem sta pasivi, să trimitem doar hârtiile la guvern și să criticăm atitudinea guvernului, cred că va trebui să ne arătam nemulțumirea printr-un miting de protest față de atitudinea guvernului în privința câtorva obiective de interes major pentru Timișoara. Nimeni nu are dreptul să ignore Timișoara și mai ales într-un asemenea hal. Timișoara are nevoie de centură, trebuie să fie legată de Serbia prin autostradă și am putea continua cu exemplele. Nu putem prelua să facem din fonduri proprii. Și așa ne-am încărcat cu angajamente cu finanțare din bugetul local”, a declarat primarul.

Robu a mai spus că își dorește ca acest miting de protest să aibă loc peste câteva săptămani, atunci cand condițiile meteo vor permite.

„Mitingul nu știu când să aibă loc. Nu mi-aș dori să ajungem la miting, dar, dacă guvernul nu va reveni și nu va include în priorități și centura Timișoarei, aceasta e nevoia cea mai stringentă, atunci va trebui să ieșim în stradă. Îmi pare rău că am ajuns să vorbesc despre așa ceva. Nu suntem în campanie electorală, am fi putut face un astfel de miting în campanie, dar ne-am abținut. Acum nu am nicio reținere să chem timișorenii la miting. Mitingul nu trebuie înteles ca presiune, ci ca un argument în plus. Dacă ies 20.000 de timișoreni și spun acolo că e nevoie de centură, nu cred că mai e nevoie de alte lămuriri. Ar fi o dezamăgire dacă ar ieși în stradă mai puțin de 20.000 de timișoreni. Mitingul ar putea avea loc în cateva săptămani. Trebuie să găsim o perioadă favorabilă meteo”, a precizat primarul Nicolae Robu.

Edilul a mai spus că în zilele următoare va discuta despre realizarea centurii ocolitoare a municipiului cu responsabili de la guvern, deoarece dorește să rezolve această problemă pe cale amiabilă.

Municipiul Timișoara are, în prezent, o centură ocolitoare de aproximativ 12 kilometri, în partea de nord-est, care leagă Calea Aradului de Calea Lugojului. Pentru centura ocolitoare care urmează să lege Calea Lugojului de Calea Șagului a fost întocmit un proiect, însă nu există finanțare. Aceasta ar urma să aibă 35 de kilometri, costurile pentru construire fiind estimate la peste 45 milioane de euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe