Prima pagină » Știri » Procurorii cer arestarea în lipsă pentru fiul lui Dan Adamescu. Kovesi: Știm în ce țară se află

Procurorii cer arestarea în lipsă pentru fiul lui Dan Adamescu. Kovesi: Știm în ce țară se află

Procurorii cer arestarea în lipsă pentru fiul lui Dan Adamescu. Kovesi: Știm în ce țară se află
Direcția Națională Anticorupție a cerut vineri arestarea în lipsă a lui Bogdan Alexander Adamescu, fiul omului de afaceri Dan Adamescu, pentru două infracțiuni de dare de mită, se anunță într-un comunicat al DNA.

„A fost începută urmărirea penală în cauză în urmă cu mai mult timp. S-a încercat procedura de citare la care persoana nu s-a prezentat, apoi au urmat mai multe formalități de citare, deoarece nu se afla pe teritoriul României și pentru că s-a dovedit că se sustrage urmăririi penale, procurorii au propus arestarea preventivă a acestuia în lipsă”, a declarat vineri procurorul șef al DNA.

Întrebată dacă procurorii știu în ce țară se află fiul lui Dan Adamescu, Laura Codruța Kovesi a spus „da, dar nu doresc să fac public acest lucru”.

În ordonanța procurorilor se arată că „în cursul lunilor iunie și decembrie 2013, inculpatul Adamescu Bogdan Alexander împreună cu tatăl său a remis, prin intermediari, sumele de 15.000 euro respectiv 23.000 lei magistraților Stanciu Ion și Rovența Elena, judecători la Tribunalul București – Secția VII Civilă pentru ca în schimb, aceștia să dispună, în dosare privind procedura insolvenței, soluții favorabile unora dintre societățile la care acționar era Adamescu Grigore Dan”.

Procurorii mai transmit că până în prezent au fost făcute numeroase demersuri pentru a asigura prezența inculpatului în fața organelor judiciare, „însă acesta a urmărit tergiversarea cercetărilor față de el și în final sustragerea de la urmărirea penală”.

Procurorii DNA au înaintat vineri Tribunalului București referatul cu propunere de arestare preventivă în lipsă a lui Bogdan Alexander Adamescu, pe o perioadă de 30 zile.

Dosarul în care este cercetat fiului omului de afaceri Dan Adamescu a fost disjuns dintr-o cauză penală în care au fost trimiși în judecată patru judecători din cadrul Tribunalului București – Secția a VII-a civilă, în legătură cu pretinderea și primirea unor sume de bani și bunuri în schimbul favorizării unor interese de afaceri.

Tot vineri omul de afaceri, Dan Adamescu a ajuns la sediul DNA, pentru a-i fi pus sechestru pe avere, au declarat surse judiciare pentru MEDIAFAX. Potrivit unui comunicat al DNA sechestrul a fost instituit până la concurența sumei de 857.301.363,37 lei, asupra a 435.759.255 de acțiuni și 20.406 părți sociale, pe care acesta le deține la diferite societăți comerciale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Patru zodii vor triumfa, începând cu data de 13 aprilie. Acești nativi vor avea noroc în dragoste, carieră și pe plan financiar
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Obiceiurile alimentare contează mai mult decât am crede pentru adolescenți