Prima pagină » Știri » Promiteau că îi vor aduce în platoul unor emisiuni de televiziune, dar pentru asta era nevoie să plătească. Ieri s-au trezit cu poliția la ușă

Promiteau că îi vor aduce în platoul unor emisiuni de televiziune, dar pentru asta era nevoie să plătească. Ieri s-au trezit cu poliția la ușă

Andrei Dumitrescu
Promiteau că îi vor aduce în platoul unor emisiuni de televiziune, dar pentru asta era nevoie să plătească. Ieri s-au trezit cu poliția la ușă
Cinci persoane, reprezentanți ai unei societăți specializate în recrutarea forței de muncă, sunt cercetate de polițiștii bucureșteni după ce ar fi înșelat mai mulți clienți cărora le-au promis locuri de muncă bine plătite, în calitate de public spectator în cadrul unor emisiuni de televiziune.

Potrivit Poliției Capitalei, judiciariștii Secției 20, sub coordonarea procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 6, au percheziționat, luni, sediul unei societăți într-un dosar legat de mai multe infracțiuni de înșelăciune comise în perioada februarie – aprilie.

„În perioada februarie – aprilie, polițiștii Secției 20 au documentat activitatea infracțională a unei societăți comerciale precum și a reprezentantului legal și a angajaților acesteia”, a anunțat Poliția Capitalei.

Surse din Poliție au declarat, pentru MEDIAFAX, că ancheta vizează cinci reprezentanți ai SC Eclips Media Advertising SRL care ar fi înșelat cel puțin 11 persoane, cărora le-au cerut diverse sume de bani promițându-le, în schimb, să îi ajute să obțină posturi de public spectator în cadrul unor emisiuni televizate.

În realitate, după ce încasau banii, suspecții nu făceau niciun demers în acest sens, întrucât nu aveau contracte încheiate cu vreo televiziune sau societate de profil.

Din documentele ridicate de la sediul firmei, reiese că reprezentanții societății au încheiat aproximativ 5.000 de contracte, din care a încasat aproximativ 350.000 de lei.

Trei dintre cele cinci persoane ridicate au fost prezentate instanței cu propunere de arestare preventivă, însă judecătorii au decis cercetarea lor sub control judiciar.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
China cucerește industria mașinilor electrice