Prima pagină » Știri » Reținerile din dosarul lui Toader au legătură cu perchezițiile de la rafinăria lui Tulcan

Reținerile din dosarul lui Toader au legătură cu perchezițiile de la rafinăria lui Tulcan

Reținerile din dosarul lui Toader au legătură cu perchezițiile de la rafinăria lui Tulcan
Reținerile fostului director al unei direcții din Ministerul Economiei Gabriel Răsvan Toader, a omului de afaceri Stelian Tulcan și a unei femei au legătură cu perchezițiile făcute, în luna mai, la rafinăria din județul Arad deținută de Tulcan, afirmă surse din cadrul anchetei.

Surse din cadrul anchetei au declarat corespondentului MEDIAFAX că reținerile celor trei persoane în dosarul de luare de mită în care este implicat fostul director din Ministerul Economiei Gabriel Toader au legătură cu perchezițiile făcute, în 6 mai, la omul de afaceri arădean Stelian Tulcan.

Acesta deține o rafinărie în localitatea arădeană Apateu – SC West Petrol Rafinare SRL. Rafinăria a fost inaugurată anul trecut, după o investiție de câteva milioane de euro, având capacitatea de prelucrare a 250 de tone de țiței pe zi.

Tulcan mai are o benzinărie și un hotel în orașul Chișineu-Criș.

Toader și Tulcan vor fi prezentați, miercuri, Tribunalului Bihor cu propunere de arestarea preventivă.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, în 6 mai, de structura centrală a DNA, procurorii făceau cercetări „într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea unor infracțiuni de evaziune fiscală în legătură cu importul de produse petroliere, în perioada 2009-2011, prejudiciul estimat fiind de aproximativ 13.500.000 lei”.

„În cursul zilei de 6 mai, ca urmare a autorizării de către instanța competentă, au fost efectuate percheziții domiciliare în trei locații din Chișineu Criș și Apateu, județul Arad. În acest moment, în cauză se efectuează urmărirea penală prin raportare strict la fapte, nefiind începută urmărirea penală față de vreo persoană”, se arăta în comunicat.

Perchezițiile au vizat atunci și compania West Petrol Oil deținută de omul de afaceri arădean Stelian Tulcan.

Surse din rândul anchetatorilor declarau atunci că procurorii au ridicat documente în urma descinderilor și urmau să-i invite la audieri pe proprietarul rafinăriei și pe soția acestuia, cei doi având împreună și alte afaceri, în afara rafinăriei din Apateu, între care un hotel.

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție Oradea au dispus reținerea pentru 24 de ore a lui Gabriel Răsvan Toader, director general al Direcției Generale Politici Industriale și Mediul de Afaceri din cadrul Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri la data faptelor, pentru luare de mită.

În același dosar au fost reținuți Stelian Vlăduț Tulcan, reprezentant al unei societăți comerciale, pentru dare de mită, și Argentina Carla Postolache, pentru complicitate la luare de mită.

Potrivit ordonanțelor de reținere, în baza unor înțelegeri anterioare, din perioada decembrie 2011 – mai 2012, Gabriel Răsvan Toader, prin intermediul Argentinei Postolache, ar fi pretins de la Stelian Tulcan, în cursul lunii mai 2012, contravaloarea unei cantități de 48 mc de beton, în valoare totală de 14.461,36 lei.

„Pentru acest «serviciu», în contextul autorizării unui antrepozit fiscal, suspectul Toader Gabriel Răsvan trebuia să avizeze lista cu semifabricatele și produsele finite înscrise în nomenclatorul de fabricație și să avizeze asimilarea, din punct de vedere al accizelor, a produselor energetice cu produse pentru care sunt stabilite accize în cazul societății comerciale reprezentate de suspectul Tulcan Stelian Vlăduț, lucru care s-a și întâmplat la data de 22.05.2012”, au precizat procurorii.

Întreaga cantitate de beton pretinsă a fost achitată în întregime de către Tulcan, prin intermediul firmei pe care o reprezenta, susțin anchetatorii.

„Cantitatea de 48 mc de beton a fost utilizată de către numitul Toader Gabriel Răsvan la construirea unui imobil în zona localității Ghiroda, jud. Timiș”, se mai arată în ordonanțele de reținere.

Procurorii DNA au fost ajutați în acest caz de Serviciului Român de Informații – Direcția Județeană de Informații Arad și de Direcția Generală Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Bihor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât s-au scumpit sărbătorile românilor? Fiscaliști: Masa tradițională de Crăciun, bradul și cadourile „modeste” costă 500 de euro în 2025
Digi24
Ordin de arestare pentru Gari Kasparov. Fostul campion de șah este un critic al lui Vladimir Putin
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu ar fi fost jefuită! Ce obiecte lipsesc din averea fostei ministre a Justiției, după ce a fost amplu percheziționată
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026
Mediafax
Nicușor Dan a gustat colăcei în timp ce colindătorii cântau la Cotroceni. Mirabela Grădinaru nu a cedat poftelor
Click
Cum se coace corect cozonacul. Temperatura potrivită pentru cuptorul electric și pe gaz
Digi24
VIDEO. Accident pe noul tronson al Autostrăzii Moldovei, în prima oră de la deschiderea circulației
Cancan.ro
Cum încearcă Vlad Pascu să scape de pedeapsa de 10 ani cu executare! S-a dus direct la CEDO și dă vina pe…
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cele mai periculoase modificări de soft și simptomele grave pe care le provoacă motorului
Descopera.ro
Structuri misterioase detectate în Cosmos!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Cum să mâncăm tot ce vrem de sărbători fără să ne fie rău?