Prima pagină » Știri » REZULTATE FINALE ALEGERI LOCALE 2012 CRAIOVA

REZULTATE FINALE ALEGERI LOCALE 2012 CRAIOVA

REZULTATE FINALE ALEGERI LOCALE 2012 CRAIOVA
REZULTATELE FINALE LA ALEGERILE LOCALE 2012 din Craiova le veți afla de pe gândul, imediat ce vor fi comunicate de către BEC.

REZULTATELE FINALE LA ALEGERILE LOCALE 2012 din Craiova le veți afla de pe gândul, imediat ce vor fi comunicate de către BEC.

UPDATE 10:45  La alegerile locale 2012 organizate pentru Primăria Craiova, candidatul USL Lia Olguța Vasilescu a câștigat alegerile cu 46,24 la sută din voturi, în timp ce actualul primar, Antonie Solomon, a obținut 39,88 la sută din voturi, potrivit numărătorii paralele realizate de PDL, informează Mediafax. Rezultatele parțiale sunt centralizate din 114 secții din totalul de 168 și arată că Lia Olguța Vasilescu a câștigat alegerile cu 46,24 la sută din voturi, Antonie Solomon a obținut 39,88 la sută din voturi, iar candidatul PDL Mărinică Dincă a primit 7,97 la sută din voturi. La Consiliul Local Craiova, USL a obținut 52,36 la sută din voturi, UNPR – 26,48 la sută, PDL – 10,96 la sută, iar PPDD – 5,45 la sută, datele fiind furnizate de membrii PDL care au efectuat numărătoarea paralelă.

Potrivit primelor REZULTATE EXIT POLL, în Craiova , primăria a fost câștigată de Lia Olguța Vasilescu, care a fost urmată în preferințele alegătorilor de candidatul UNPR Antonie Solomon. Potrivit acestora, Solomon a obținut 36,1% din voturi, iar candidatul PDL Marinică Dincă s-a clasat al treilea, cu 7,5% voturi. Candidatul PP-DD, Ionel Pană, a obținut 2,5% din sufragii.

Și Consiliul local Craiova va fi dominat de USL, candidații formațiunii primind 61,2% din voturi. Aceștia au fost urmați în preferințele alegătorilor de cei ai UNPR, care au primit 21,1% din voturi, de cei ai PDL, cu 9,9% din voturi, și de cei ai PP-DD, cu 4% din voturi, potrivit EXIT POLL.

Prezența la vot, la alegerile locale 2012, a fost la nivel național, la ora 21.00, de 56, 39%, potrivit BEC. În mediul urban prezența a fost de 49,88%, iar în cel rural de 65,30%.

REZULTATELE ALEGERILOR LOCALE 2012 – EXIT POLL

HARTA INTERACTIVĂ A REZULTATELOR ALEGERILOR LOCALE 2012

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Pentru prima dată în 15 ani, Germania are mai mult de 3 milioane de șomeri