Prima pagină » Știri » România este în doliu național pentru trei zile, în memoria Regelui Mihai

România este în doliu național pentru trei zile, în memoria Regelui Mihai

România este în doliu național pentru trei zile, în memoria Regelui Mihai
Detalii pe Gândul.

În zilele de doliu național, toate instituțiile și autoritățile publice centrale și locale vor arbora drapelul României în bernă.

De asemenea, drapelul României în bernă va fi arborat la sediile partidelor politice, sindicatelor, patronatelor, instituțiilor de învățământ și de cultură, misiunilor diplomatice ale României, la punctele pentru trecerea frontierei, în aeroporturi, porturi, gări și autogări, precum și ca pavilion pe navele de orice fel și pe ambarcațiunile ce navighează sub pavilion românesc. Aceeași obligație revine, potrivit legii, și persoanelor fizice dacă arborează drapelul României la domiciliu sau la reședință.

Totodată, posturile de radio și televiziune, instituțiile de cultură își vor adapta programul în mod corespunzător.

În Capitală, nu se vor aprinde luminile decorative de Sărbători, în semn de respect față de Majestatea Sa Defunctă Regele Mihai.

Totodată, Inspectoratul Școlar al Municipiului București a trimis o recomandare către școli și grădinițe să nu desfășoare serbări sau alte manifestări culturare pe perioada celor trei zile de doliu național.

„‘Ținând cont că există o hotărâre de guvern care a stabilit trei zile de la doliu național în memoria Regelui Mihai, ISMB a transmis o recomandare către unitățile școlare și grădinițe ca în perioada de doliu să nu s desfășoare serbări, având în vedere că se apropie Crăciunul, sau alte manifestații culturale”, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Inspectoratul Școlar al Municipiului București, Marian Banu.

Reprezentanții ISMB au precizat că este vorba doar de o recomandare, rămânând ca fiecare unitate școlară să își stabilească programul legat de serbările de Crăciun.

Regele Mihai va fi înmormântat sâmbătă, la Curtea de Argeș.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cercetătorii au găsit o alternativă surprinzătoare pentru uleiul de gătit uzat