Prima pagină » Știri » Săli polivalente în subsolul Catedralei Neamului, de aceeași mărime cu biserica de deasupra

Săli polivalente în subsolul Catedralei Neamului, de aceeași mărime cu biserica de deasupra

Săli polivalente în subsolul Catedralei Neamului, de aceeași mărime cu biserica de deasupra
Catedrala Mânturii Neamului are trei niveluri subterane, la primele două urmând să fie amenajate săli polivalente pentru activități culturale, educative și religioase, de dimensiuni similare bisericii de deasupra, în timp ce al treilea va cuprinde doar spații tehnice pentru instalații.

Catedrala Mânturii Neamului are trei niveluri subterane, la primele două urmând să fie amenajate săli polivalente pentru activități culturale, educative și religioase, de dimensiuni similare bisericii de deasupra, în timp ce al treilea va cuprinde doar spații tehnice pentru instalații.

Lucrările la Catedrala Neamului au început în 2010, primele escavări fiind făcute în 2011, când au fost scoși 100.000 de metri cubi de pământ, a declarat, agenției MEDIAFAX, inginerul Petre Chiuță, consilier patriarhal de la Sectorul Monumente și construcții bisericești al Patriarhiei Române.

„Prima construcție, la 16 metri sub pământ, este o sală polivalentă Acolo, de jur împrejurul sălii în formă de navă, sunt spații tehnice și culoare de circulație. Următorul nivel este la minus 11 metri. Și aici va funcționa o altă sală polivalentă, spațiul fiind amenajat identic cu cel de la nivelul minus 16. Singura diferență este dată de înălțimea sălilor. Urmează apoi un ultim spațiu, la 6,8 metri sub pământ. La acest nivel vor fi amenajate doar spații de circulație și spații tehnice pentru instalații. Urmează cota zero, care este cu cinci metri mai sus decât terenul natural”, a mai explicat inginerul.

La nivelul zero, începe în acestă vară construcția bisericii, care va ajunge la stadiul de tencuială probabil în 2015. Corpul bisericii va ajunge la înălțimea de 54 de metri, iar turla și crucea din vârf vor da întregului ansamblu înălțimea de 120 de metri, a explicat pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, părintele Constantin Stoica.

Complexul va avea șase lifturi de mari dinemsiuni, scări de acces, dar și rampă pentru persoanele cu handicap.

Până acum, pentru infrastructura catedralei au fost folosiți 52.000 de metri cubi de beton și 13.000 de tone de armătură.

Potrivit lui Chiuță, în Capitală sunt multe clădiri cu înălțimi mai mari, decât a viitoarei catedrale.

„La Baicului este un bloc cu 24 de etaje, alte trei au câte 16 etaje. Chiar și pe vremea lui Ceaușescu au fost construite clădiri înalte, cum ar fi blocul trun de la Sala Palatului, precum și în Militari și la Chibrit. Ca volumetrie, Catedrala Neamului este de zece ori mai mică decât Palatul Parlamentului, dar nu văd rostul niciunei comparații”, a spus inginerul Chiuță, adăugând că infrastructura viitoarei Catedrale a Mântuirii Neamului a fost finalizată în aproximativ doi ani jumate, cu costuri mai mici cu 20 la sută decât cele estimate inițial.

La rândul lui, părintele Stoica a precizat că pentru reducerea costurilor de execuție și asigurarea unei responsabilități sporite a tuturor celor implicați în realizarea lucrărilor, Patriarhia Română nu a încredințat construirea întregului edificiu unui antreprenor general, ci a optat pentru contractarea distinctă a fiecărei categorii de lucrări firmelor de execuție cu cea mai mare experiență în diferite specialități, iar selecția fiecărei firme de execuție s-a făcut prin licitație.

Și pentru ca toți oamenii să vadă care este stadiul lucrărilor la Catedrala Mântuirii Neamului, sâmbătă, pelerinajul de Florii va începe, în premieră, din zona viitorului locaș, după slujba care va fi oficiată de un sobor de preoți și diaconi pe planșeul de la nivelul zero, a adăugat Stoica.

(Serviciul FOTO al agenției MEDIAFAX vă pune la dispoziție imagini.)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șeful care a cheltuit 90.000 de dolari pentru ca angajații să doarmă mai bine
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Șeful celei mai mari bănci din Rusia îi cere public lui Putin să pună capăt războiului: „Toți așteaptă încetarea luptelor”
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Cu ce se ocupă iubita lui Tudor Chirilă. O țeapă de 30.000 de euro a băgat-o pe Iulia Mîzgan în depresie. „Nu am fost atentă”
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
„Vânătorul de extratereștri de la Harvard” va conduce noul consiliu OZN al lui Donald Trump