Prima pagină » Știri » Scrisoarea unui medic român din SUA: România să-și plătească medicii mai bine

Scrisoarea unui medic român din SUA: România să-și plătească medicii mai bine

Scrisoarea unui medic român din SUA: România să-și plătească medicii mai bine
Un expat român, doctorul Cornel Bran, profesor asistent la Facultatea de Relații Internaționale de la Universitatea Boston, îndeamnă România să-și plătească mai bine medicii, în contextul "exodului creierelor" în străinătate, într-o scrisoare publicată de Financial Times (FT) în ediția electronică.

Un expat român, doctorul Cornel Bran, profesor asistent la Facultatea de Relații Internaționale de la Universitatea Boston, îndeamnă România să-și plătească mai bine medicii, în contextul „exodului creierelor” în străinătate, într-o scrisoare publicată de Financial Times (FT) în ediția electronică.

„Argumentul că țara nu își poate permite acest lucru este fals”, scrie Bran, adăugând că „dacă Guvernul poate deveni la fel de bun în colectarea taxelor ca Slovenia, nu ca Danemarca, salariile în sectorul sănătății ar putea fi mărite semnificativ”, subliniind că elita românească este cea care este necesar să decidă că vrea un „sistem public de sănătate decent, care să-i facă pe medici să simtă că vocația lor este respectată, iar carierele le evoluează în mod predictibil”.

El denunță „transformarea sistemului într-o trambulină subvenționată pentru emigrarea înalt calificată sau către locuri de muncă în spitale locale bogate nu reprezintă o consecință inevitabilă a faptului că (țara) este o economie europeană periferică”, subliniind că aceasta este „o opțiune politică pe care Guvernul României și consilierii săi internaționali nu și-o pot permite”.

„Migrarea în masă a medicilor nu este cauzată doar de salariile mici”, mai scrie Bran, apreciind că este vorba, de asemenea, despre „amenințarea existenței-însăși a sistemului ca rezultat al unor reforme structurale greșite”.

În opinia sa, o „ideologie antisistem extinsă, alături de un nivel demoralizator al salariilor în sectorul public, a eviscerat capacitatea Guvernului de a exercita controlul asupra clinicilor și spitalelor publice”, rezultatul fiind „nepotismul la angajare, plăți informale, un management și mai prost și prăbușirea standardelor de bază”.

Profesorul se referă și la descentralizarea sistemului sănătății inițiată de Banca Mondială, care „agravează problema”, în opinia sa. „Reforma a creat o nouă realitate, în care municipalități împovărate nu au fost în măsură să plătească factura spitalelor” care le-au fost transferate. El apreciază totodată că o propunere privind o nouă reformă va înrăutăți lucrurile, permițând politicienilor locali să direcționeze fonduri alocate sănătății unor spitale private.

La începutul scrisorii, Bran apreciază modul „echilibrat și nuanțat” în care FT a acoperit dezbaterea din Marea Britanie cu privire la migrarea românilor, dar și un articol în care prestigioasa publicație analiza, luna aceasta, modul în care exodul inteligenței afectează sectorul sănătății românești.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani