Prima pagină » Știri » Ședință de CL la miezul nopții, consilierii au îmbrăcat tricouri cu „Cluj Never Sleeps”

Ședință de CL la miezul nopții, consilierii au îmbrăcat tricouri cu „Cluj Never Sleeps”

Ședință de CL la miezul nopții, consilierii au îmbrăcat tricouri cu
Consilierii din Consiliul Local Cluj-Napoca au participat vineri, începând cu miezul nopții, la o ședință extraordinară, îmbrăcați în tricouri cu textul "Cluj Never Sleeps", fiind salutați de primarul Emil Boc cu "Bună dimineața", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Consilierii din Consiliul Local Cluj-Napoca au participat vineri, începând cu miezul nopții, la o ședință extraordinară, îmbrăcați în tricouri cu textul „Cluj Never Sleeps”, fiind salutați de primarul Emil Boc cu „Bună dimineața”, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Primarul Emil Boc a declarat, vineri, la miezul nopții, în ședința extraordinară convocată în cadrul proiectului „Cluj Never Sleeps”, că întrunirea a avut un caracter simbolic prin care Primăria și Consiliul Local Cluj-Napoca recunosc rolul tinerilor și statutul orașului de Capitală Europeană a Tineretului în 2015.

„E prima dată când spun la o ședință de Consiliu Local > și vă mulțumesc că ați venit. Ședința are un caracter simbolic, prin care și Primăria și Consiliul Local recunosc rolul tinerilor și statutul orașului de Capitală Europeană a Tineretului în 2015. Cluj Never Sleeps este un proiect din inițiativa tinerilor care arată dimensiunea tânără, universitară, dinamică a municipiului, o repetiție cu public pentru 2015 și care a deschis calea spre titlul de Capitală Culturală Europeană în 2021. Tinerețea este o stare de spirit, nu o chestiune legată de o vârstă biologică”, a spus Boc. ă>ă>

Consilierii au aprobat în ședința respectivă proiectul de hotărâre privind aprobarea Protocolului de parteneriat al municipiului Cluj-Napoca cu Federația „Share”, alocarea sumei de 40.000 de lei „Asociației Cluj-Napoca – Capitală culturală europeană”, pentru organizarea unui concurs de elaborare a unui standard vizual integrat de semnalizare a intrărilor în municipiu, proiectul de hotărâre privind conferirea titlului de „Cetățean de onoare al municipiului Cluj-Napoca” unei tinere, Rada Flavia Mihalcea, care se numără printre primii 100 de tineri cercetători din SUA și care a fost premiată de președintele Barack Obama.

La final, consilierii au ascultat o informare cu privire la oportunitățile de finanțare din fondurile europene pentru activități specifice tineretului.

Ședința a durat o oră și un sfert, iar la final Emil Boc le-a transmis consilierilor „Distracție plăcută” în loc de „Somn ușor”.

Emil Boc declarase, miercuri, corespondentului MEDIAFAX că prin programul „Cluj Naver Sleeps” Primăria Cluj-Napoca vrea să arate că orașul nu doarme, „că este un oraș viu, care respiră prin prospețime, dinamism și activități culturale, prin ceea ce tinerii dau forță și consistență municipiului”.

„Am convocat Consiliul Local Cluj-Napoca în ședință extraordinară pentru miezul nopții în noaptea de vineri spre sâmbătă. Este solstițiul de vară și ziua cea mai lungă din an. Ședința face parte din proiectul Cluj Never Sleeps, de pregătire a orașului după ce am câștigat titlul de Capitală Europeană a Tineretului în 2015. Vrem să arătăm că acest oraș nu doarme, că este un oraș viu, care respiră prin prospețime, dinamism și activități culturale, prin ceea ce tinerii dau forță și consistență municipiului”, a spus Boc.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum este sărbătorit Crăciunul într-o țară în care este interzis. Împodobirea bradului, pedepsită cu închisoarea
Digi24
Cea mai scăzută temperatură de pe Pământ în acest moment. Zilele următoare sunt prognozate și -60 de grade Celsius
Cancan.ro
Greșeala făcută de o gospodină din Brăila, pe salata Boeuf. Când au citit mesajul, invitații și-au dat coate 🤭
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Crăciun sărbătorit în secret, în Coreea de Nord. Familiile riscă pedepse aspre pentru împodobirea unui brad
Mediafax
Mesaje de Crăciun 2025. Cele mai frumoase urări și felicitări pentru cei dragi cu ocazia Sărbătorilor
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Rusia respinge planul de pace în 20 de puncte al lui Zelenski și vine cu propriile propuneri. Ce vrea Moscova (Bloomberg)
Cancan.ro
ALERTĂ medicală în România! Boala care face ravagii: o femeie din Cluj a murit din cauza complicațiilor
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile noului Spring pe piețele vest-europene. România încă vinde vechea generație
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Cum a ajuns Apărarea Aerospațială americană să-l urmărească pe Moș Crăciun timp de 70 de ani?