Prima pagină » Știri » Șeful AJOFM Sălaj: Voi fi schimbat pe criterii politice. Înțeleg schimbarea, și eu am venit politic

Șeful AJOFM Sălaj: Voi fi schimbat pe criterii politice. Înțeleg schimbarea, și eu am venit politic

Directorul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Sălaj, Constantin Sârca, anunță că va fi schimbat din funcție, "doar pe criterii politice", adăugând însă că înțelege această schimbare, întrucât și el a fost numit "tot politic" la conducerea instituției, fiind membru PDL.

Directorul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Sălaj, Constantin Sârca, anunță că va fi schimbat din funcție, „doar pe criterii politice”, adăugând însă că înțelege această schimbare, întrucât și el a fost numit „tot politic” la conducerea instituției, fiind membru PDL.

„Am fost chemat ieri (marți – n.r.) la București, unde mi s-a comunicat că voi fi schimbat din funcția de director al AJOFM Sălaj, însă doar pe criterii politice. Mandatul de director mi se va încheia în 15 februarie. Înțeleg această schimbare, întrucât și eu am venit tot politic la conducerea instituției”, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, Constantin Sârca, referindu-se la faptul că este membru al PDL Sălaj, transmite corespondentul MEDIAFAX.

El a afirmat că autoritățile centrale i-au recunoscut meritele privind implicarea în bunul mers al AJOFM și i-au propus să rămână angajat al instituției, în cadrul serviciului Monitorizare programe din fonduri europene.

„Totuși, până acum nu am luat nicio hotărâre în acest sens. Mai am timp până în 15 februarie. Poate mă voi întoarce în mediul privat, pentru oameni buni sunt mereu posturi”, a spus Constantin Sârca.

El a preluat conducerea AJOFM Sălaj în 2009, fiind susținut în acest sens de PDL Sălaj, al cărui membru este de mai bine de cinci ani. Înainte de 2009, Sârca a lucrat în mediul privat.

Președintele PNL Sălaj, Radu Căpîlnașiu, care este și primar în Zalău, a declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX, că la conducerea AJOFM va fi numit, cu susținerea liberalilor, Ioan Mureșan. Acesta este în prezent consilier la Direcția Publică Comunitară de Evidență a Persoanei – Compartimentul Evidența Persoanelor din cadrul Primăriei Zalău.

Anterior, Ioan Mureșan a fost directorul SC Transurbis SA Zalău, operatorul de transport public local din municipiu. Firma respectivă are ca acționar unic Consiliul Local Zalău.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Încă un pas spre un viitor sustenabil: cercetătorii lucrează la bateriile din coji de semințe de floarea-soarelui