Prima pagină » Știri » ȘERBAN IONESCU A MURIT. Boala de care suferea actorul

ȘERBAN IONESCU A MURIT. Boala de care suferea actorul

ȘERBAN IONESCU A MURIT. Boala de care suferea actorul
ȘERBAN IONESCU A MURIT în această noapte, în jurul ore 23.30. Actorul ȘERBAN IONESCU a murit la vârsta de 62 de ani.

Șerban Ionescu a murit în această noapte, în jurul ore 23.30. Actorul Șerban Ionescu a murit la vârsta de 62 de ani.

În ultimul an starea de sănătate a lui Șerban Ionescu a fost una precară. Actorul a fost diagnosticat, în urmă cu un an, cu borelioză, o boală gravă provocată de înțepătura unei căpușe.

În cursul zilei de ieri actorul a fost transportat de urgență la spitalul Floreasca, fiind internat la secția Terapie Intensivă. Șerban Ionescu a murit în spital, decesul fiind confirmat pentru gândul de soția actorului, Magda Catone.

Ultimul an a fost dificil pentru actor. La jumătatea lunii august, Șerban Ionescu, diagnosticat inițial cu borelioză, în 2011, s-a întors în România de la clinica din Germania în care a fost îngrijit și unde a fost diagnosticat cu scleroză amiotrofică.

Scleroza laterală amiotrofică constă într-o pierdere progresivă a anumitor celule nervoase din creier și măduva spinării, numite neuroni motori, ce controlează mușchii voluntari, care fac posibilă mișcarea. Scleroza laterală amiotrofică este o boală progresivă, invalidantă și fatală. Mersul, vorbitul, mâncatul, înghițitul și alte funcții fundamentale ale corpului devin treptat din ce în ce mai dificile și pot provoca diferite alte boli și complicații.

Maladia poate debuta la orice vârsta, însă este mai frecventă la vârsta a doua și a treia. Cauzele sclerozei laterale amiotrofice sunt necunoscute, dar se știe că aproximativ 5-10% din pacienți prezintă o formă moștenită a bolii.

Inițial, actorul fusese diagnosticat cu borelioză, o boală gravă provocată de înțepătura unei căpușe.

prezintă o serie de simptome asemănătoare celor ale sclerozei amiotrofice, afectând la rândul ei mușchii și alte organe și provocând probleme cu vorbirea, respirația și deglutiția.

Actorul Șerban Ionescu a fost diagnosticat, în urmă cu un an, cu borelioză, o boală gravă provocată de înțepătura unei căpușe.

La jumătatea lunii mai, Guvernul a suplimentat bugetul Ministerului Sănătății cu 88.000 lei pentru tratamentul în străinătate al actorului, banii fiind acordați din Fondul de rezervă.

Pe 30 mai, președintele comisiei medicale care l-a evaluat pe Șerban Ionescu, prof. dr. Ovidiu Băjenaru, a declarat, însă, că actorul nu are neuroborelioză și că în România se asistă la un fenomen îngrijorător al „epidemiei de diagnostic” legat de această boală.

Borelioza, boala cu care a fost inițial diagnosticat Ionescu, prezintă o serie de simptome asemănătoare celor ale sclerozei amiotrofice, afectând la rândul ei mușchii și alte organe și provocând probleme cu vorbirea, respirația și deglutiția.

ȘERBAN IONESCU A MURIT. Actorul fusese internat în stare gravă la Spitalul Floreasca

ȘERBAN IONESCU A MURIT. Biografia lui ȘERBAN IONESCU – roluri remarcabile și o suferință cumplită

ȘERBAN IONESCU A MURIT. Rolul din ION, memorabil

ȘERBAN IONESCU – Cele mai importante roluri din cariera lui. VIDEO

DIVORȚUL lui ȘERBAN IONESCU de MAGDA CATONE: următorul termen urma să aibă loc în decembrie

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vești rele pentru pensionari. Nazare: „E prematur” să vorbim acum despre dezghețarea pensiilor. Fără înghețare nu atingem ținta de deficit în 2026
Digi24
Expert american în securitate: România este a treia cea mai importantă țară din NATO. Întotdeauna va avea prezență militară a SUA
Cancan.ro
Primele imagini cu VĂDUVA lui Cotabiță, după ce a ieșit din AREST. A fost plasată la domiciliu și...
Prosport.ro
FOTO. E una dintre cele mai frumoase femei din lume, dar a fost părăsită! Despărțirea momentului
Adevarul
Povestea arhitectului care a proiectat „Blocul Creion“ din Constanța. „Să pui un bloc la doi-trei metri de altul mi se pare inacceptabil“
Mediafax
Legi ciudate din Thailanda care îți pot strica vacanța. Turiștii riscă ani grei de închisoare dacă fac aceste lucruri banale
Click
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Digi24
Gafa comisă de ruși prin care o rețea uriașă de contrabandă cu petrol a fost demascată. „Așa au făcut avere oligarhii” din Rusia
Cancan.ro
BREAKING | Un bărbat înarmat a pătruns în reședința lui Donald Trump din Mar-a-Lago. Ce intenții ar fi avut
Ce se întâmplă doctore
Cine o mai știe pe Irina Reisler? S-a schimbat total după ce a slăbit 50 de kg! Vreme de două decenii a reușit să mențină acest rezultat formidabil
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video / ISU Călărași scoate la intervenție utilajul ucrainean care trece prin zăpadă ca un tanc
Descopera.ro
Singura pisică din lume care latră ca un câine. Unde trăiește?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Un studiu a identificat cel mai eficient și economic sistem de încălzire pentru locuințe