Prima pagină » Știri » Start promițător pentru sezonul estival: 70% din locurile de cazare pentru această vară au fost vândute

Start promițător pentru sezonul estival: 70% din locurile de cazare pentru această vară au fost vândute

Start promițător pentru sezonul estival: 70% din locurile de cazare pentru această vară au fost vândute
Locurile de cazare pe litoralul românesc au fost deja vândute pentru vara aceasta în proporție de 70 la sută, i-au transmis, miercuri, reprezentanții Federației Patronatelor din Turismul Românesc ministrului Bogdan Trif, care s-a arătat mulțumit de deschiderea noului sezon estival.

Prezent la Constanța, pentru deschiderea noului sezon estival, ministrul Turismului, Bogdan Trif, s-a declarat mulțumit de litoral, după ce a petrecut o noapte în Vama Veche.

„Și anul acesta, deschiderea sezonului estival a fost un succes. Am avut foarte mulți turiști, ceea ce este un lucru îmbucurător. Ca în fiecare an, am fost în Vamă (Vama Veche – n.r.). Cred că a fost un număr record de turiști, de petrecăreți. S-a distrat lumea până dimineață. Cred că este un bun start pentru sezonul estival și, cu siguranță, anul acesta o să avem un număr record de turiști la malul mării”, a declarat Bogdan Trif, miercuri, într-o conferință de presă organizată în Constanța.

Ministrul Turismului se așteaptă ca numărul turiștilor ce vor veni vara aceasta pe litoral să fie mare, și datorită voucherelor de vacanță.

„Vreau să vă spun că și anul acesta voucherele de vacanță o să fie acordate, deci așteptăm fără doar și poate ca un număr de bugetari care beneficiază de aceste vouchere de vacanță să aleagă litoralul”, a spus el.

La rândul său, prim-vicepreședintele Federației Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR), Nicolae Bucovală, a declarat că, pentru acest sezon, au fost deja vândute aproximativ 70 la sută din locurile de cazare.

„La ora aceasta litoralul este vândut în proporție de 70 la sută. Deci mai avem pe undeva, începând cu 15 mai, să mai vindem 30 la sută din litoral. Stăm bine, chiar foarte bine. La capitolul investiții, am mai discutat de câte ori ne-am întâlnit, nu stăm rău. Se vede de la an la an că litoralul arată altfel”, a spus Nicolae Bucovală.

Pe de altă parte, Bogdan Trif a rugat presa ca, ori de câte apar știri negative despre litoralul românesc, să ofere și informații pozitive, pentru a nu-i îndepărta pe turiști.

„Industria turistică este extrem de sensibilă. Nu vreau să punem accent pe negativ. Se uită foarte multă lume la noi și orice vorbă a noastră este interpretată. De aceea vă rog foarte mult ca atunci când vedeți lucruri negative, puneți în balanță și dați și o știre pozitivă. Într-adevăr, negativul vinde și o știre negativă face un rating mult mai mare. Dar trebuie să aducem și servicii acestui sector. (…) În momentul în care arătăm doar ce este urât, oamenii, uitându-se la știri, în momentul în care văd doar rău, rău, aleg altă destinație. Deci trebuie să arătăm și lucrurile bune!”, a mai spus Bogdan Trif.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Ce ar putea fi arcul și săgeata strălucitoare depistate de astronomi?