Prima pagină » Știri » Stațiunea de pe litoralul românesc în care ora de parcare costă 500 de lei, acum, în iulie 2022. Culmea, nu e Mamaia!

Stațiunea de pe litoralul românesc în care ora de parcare costă 500 de lei, acum, în iulie 2022. Culmea, nu e Mamaia!

Stațiunea de pe litoralul românesc în care ora de parcare costă 500 de lei, acum, în iulie 2022. Culmea, nu e Mamaia!

Litoralul românesc este din ce în ce mai scump, în unele stațiuni prețurile pentru o parte dintre servicii fiind exorbitante. Așa se întâmplă și la un complex din Năvodari, acolo unde ora de parcare costă 500 de lei. 

Găsirea unui loc de parcare în stațiuni este dificilă, mai ales pentru turiștii sosiți pe litoral. Această situație a fost speculată de samsari, care, oriunde au găsit posibilitatea să tragă 2 linii pe asfalt, au amenajat parcări private. La fel se întâmplă și la Năvodari, acolo unde o oră de parcare costă și 500 de lei.

La unul dintre blocurile deținute de o firmă privată din Năvodari, pentru o oră de parcare, turiștii trebuie să scoată din buzunare 500 de lei pe oră.

Potrivit unei publicații din Constanța, suma de bani i-ar ține departe pe cei care nu stau în complex și care vor să parcheze în fața imobilului. În acest fel, acele locuri de parcare rămân disponibile pentru cei care au cazare la Wave Residence.

Societatea Wave House SRL a fost înființată în anul 2013 și are sediul în orașul Năvodari. Firma este deținută și controlată de fostul consilier Popescu Cristian Ștefan și soția sa, Popescu Mihaela Vica.

Câți lei costă parcarea pe zi în Mamaia, acum, în 2022

Din cauza războiului de la granițele țării și a inflației, prețurile au crescut în toate sectoarele economice ale României. Zona Horeca nu a fost nici ea ocolită, având parte de majorări serioase ale prețurilor. Stațiunea Mamaia rămâne și în acest an printre cele mai scumpe de pe litoral, atât la prețul unei nopți de cazare, dar și la suma achitată pentru o zi de parcare a autoturismului.

În Mamaia, parcarea pe o zi costă 96 de lei, pe când în Eforie, această taxă nu există și, cu această sumă, o familie poate lua prânzul la terasele cu auto-servire.

În plus, preţul mediu pentru un şezlong în Mamaia este de 50 de lei pe zi, camerele având un preț de până la câteva sute de euro pe noapte, la hotelurile de 5 stele.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că sateliții înghețați ascund o geologie violentă