Prima pagină » Știri » Stroe vrea o discuție Kovesi-Nastasiu pentru a afla cine este personajul „Profesorul”

Stroe vrea o discuție Kovesi-Nastasiu pentru a afla cine este personajul „Profesorul”

Știri
Președintele Comisiei de control al activității SRI, Radu Stroe, a solicitat, sâmbătă, într-o conferință de presă, că procurorul general al României să discute cu procurorul Nastasiu în legătură cu transcriptul discuțiilor telefonice cu Omar Hayssam.


Președintele Comisiei de control al activității SRI, Radu Stroe a solicitat, sâmbătă, într-o conferință de presă, că procurorul general al României să discute cu procurorul Nastasiu în legătură cu transcriptul discuțiilor telefonice cu Omar Hayssam, pentru a afla cine este personajul "Profesorul".

„Cer ca procurorul general să discute cu domunl Nastasiu și să îl întrebe cum de a acceptat în mod implicit, tacit, titulatura de profesor. Înseamnă că domnia sa știa cine este acest profesor. Din dialogul respectiv rezultă acest lucru. Poate că eu mă înșel și atunci e cazul ca cineva să dea lămuriri. E o obligație să se dea lămuriri, cu atât mai mult cu cât ideea ar putea duce către președintele României. Mi-ar fi foarte greu să cred că domnul președinte este așa de bine apreciat de un terorist cum este Omar Hayssam și că procurorul Nastasiu ar avea știință despre asemenea posibilitate”, a spus Radu Stroe.

„Comisia SRI nu are atribuții pe linie de parchete, de exemplu, dar nimeni nu mă împiedică ca, în mod public, să solicit procurorului general al României să analizeze și să se pronunțe în legătură cu unele afirmații din transcriptul discuțiilor telefonice dintre procurorul Ciprian Nastasiu și Omar Hayssam”, a adăugat el.

Stroe a arătat că se referă la unele „afirmații”, „unele acceptări tacite sau implicite” referitoare la o serie de „personaje” nominalizate într-un fel sau altul.

„Mă refer la profesor, la cei la gâtul cărora ar fi sărit profesorul. Eu intuiesc că e vorba de șefii de servicii. De altfel, într-un mod explicit, se și face o referire la șeful direct al lui Nastasiu, e vorba de fostul procuror general”, a adăugat senatorul PNL.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Marco Rubio, telegramă către toate ambasadele SUA să colaboreze cu unitatea de Operațiuni Psihologice a Pentagonului
Cancan.ro
Cum va fi vremea de Paște 2026. ANM anunță temperaturi anormale pentru aceasta perioadă
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
Harta centurilor rutiere așteptate în România. Unde se construiesc cele mai spectaculoase variante ocolitoare
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Satul inedit unde poți primi o casă gratis. Care este singură cerință a proprietarilor: „Nu avem alte condiții”
Digi24
Rubio amenință că SUA şi-ar putea schimba poziţia faţă de NATO din cauza sprijinului limitat în Iran. „Ne vom ocupa de asta mai târziu”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Fugarul a fost prins! Poliția a făcut anunțul!
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Cine este Aurel Frandeș, pădurarul erou care le-a salvat pe Rebeca și Melisa: 'Încă o noapte și nu supraviețuiau'
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Singura imagine cunoscută cu o femeie romană luptând cu un animal sălbatic într-o arenă