Prima pagină » Știri » SUA nu va mai transfera noi deținuți de la Guantanamo către Yemen

SUA nu va mai transfera noi deținuți de la Guantanamo către Yemen

Casa Albă a anunțat marți că a hotărât să nu mai transfere deținuți de la Guantanamo către Yemen pentru moment, în urma tentativei de atentat de la 25 decembrie la bordul unui avion american, care ar fi fost planificat în această țară, relatează AFP.

Casa Albă a anunțat marți că a hotărât să nu mai transferedeținuți de la Guantanamo către Yemen pentru moment, în urmatentativei de atentat de la 25 decembrie la bordul unui avionamerican, care ar fi fost planificat în această țară, relateazăAFP.

„Chiar dacă rămânem hotărâți să închidem centrul de detenție, amconchis că, la ora actuală, alte transferuri către Yemen nu ar fi oidee bună”, a declarat purtătorul de cuvânt al Casei Albe, RobertGibbs, într-o conferință.

„Nu vom trimite și alte persoane în Yemen”, a adăugat Gibbs, încontextul în care administrației președintelui Barack Obama i s-acerut, atât de către adversarii politici, cât și de către aleși dintabăra democrată, să nu trimită deținuți yemeniți de la Guantanamoîn țara lor, de teamă ca aceștia să nu revină la activitățiextremiste.

Purtătorul de cuvânt al Casei Albe a contrazis afirmațiile făcuteduminică de consilierul lui Obama pentru probleme antiteroriste,John Brennan, care a spus, din contră, că din aproximativ 91 deyemeniți care se află în prezent la închisoarea de la Gunatanamo,cei care au fost achitați de orice acuzație de terorism vorcontinua să fie trimiși în țara lor.

Centrul pentru Drepturi Constituționale (CCR), care coordoneazăsute de avocați voluntari ai deținuților de la Guantanamo, și-aexprimat, într-un comunicat, regretul față de faptul că aceastădecizie are la bază „încă o dată, politica și nu faptele”.

„Mulți vor începe al nouălea an” în centrul de detenție deschis defostul președinte american George W. Bush, la 11 ianuarie 2002, încadrul unei baze navale americane din Cuba, a declarat organizația,considerând „important să amintească că marea majoritate abărbaților deținuți la Guantanamo nu ar fi trebuit să fie niciodatăarestați”.

„Arhivele militare însele arată că majoritatea deținuților de laGuantanamo nu au nicio legătură cu terorismul”, a adăugat CCR.

Mediafax

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului