Prima pagină » Știri » Sute de camioane așteaptă în coloană la Vama Nădlac pentru a intra în Ungaria

Sute de camioane așteaptă în coloană la Vama Nădlac pentru a intra în Ungaria

Sute de camioane așteaptă în coloană la Vama Nădlac pentru a intra în Ungaria
Câteva sute de camioane așteptau, marți, să iasă din țară prin Vama Nădlac, coloana de mașini întinzându-se pe o distanță de peste zece kilometri, pentru că autoritățile ungare au interzis, până luni seară, intrarea în țară a camioanelor de peste 7,5 tone, fiind Paștele catolic

Câteva sute de camioane așteptau, marți, să iasă din țară prin Vama Nădlac, coloana de mașini întinzându-se pe o distanță de peste zece kilometri, pentru că autoritățile ungare au interzis, până luni seară, intrarea în țară a camioanelor de peste 7,5 tone, fiind Paștele catolic

Camioanele au început să se adune la Nădlac luni seară, pentru că la ora 23.00 era stabilită redeschiderea traficului greu spre Ungaria, unde camioanele de peste 7,5 tone nu au putut intra în weekend și luni, când a fost a doua zi de Paște la catolici, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Potrivit șoferilor din trafic, coloana de automarfare se întindea pe o distanță de 14 kilometri, marți, la ora 11.00, înainte de intrarea în orașul de frontieră Nădlac, acestea staționând pe banda de mers spre frontieră a DN 7. Din această cauză, traficul pentru autoturisme a fost deviat de pe DN 7 pe DJ 709D, dar numai pe sensul dinspre frontieră spre municipiul Arad.

Conform purtătorului de cuvânt al Poliției de Frontieră Arad, Daniel Iancu, câteva sute de camioane așteaptă formalitățile de ieșire din țară, într-o coloană care se întinde pe o distanță de peste zece kilometri, situație care se va rezolva până marți seară, când traficul va reveni la normal.

Ungaria nu permite circulația automarfarelor cu o capacitatea mai mare de 7,5 tone în zilele libere pentru odihnă sau de sărbătorile legale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții