Prima pagină » Știri » Sute de mineri s-au blocat în subteran, în Hunedoara. ”Nu vor ieși până nu se va rezolva cu banii”

Sute de mineri s-au blocat în subteran, în Hunedoara. ”Nu vor ieși până nu se va rezolva cu banii”

Sute de mineri s-au blocat în subteran, în Hunedoara. ''Nu vor ieși până nu se va rezolva cu banii''
Sindicaliștii de la Complexul Energetic Hunedoara au declarat, marți, că se vor solidariza cu protestele celor 140 de mineri de la Societatea Națională de Īnchideri Mine Valea Jiului care s-au blocat deja în subteran de teama că nu își vor primi salariile, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Dacă nu se va rezolva problema urgent, mă voi alătura minerilor blocați în subteran și eu și colegi de-ai mei, pentru că ceea ce li se întâmplă lor astăzi ni se va întâmpla mâine nouà. De ani de zile problemele minerilor sunt peticite, nu rezolvate. Cei din minister mai fac câte un artificiu ca să ne plătească salariile, dar asta nu înseamnă continuarea activității. Știți ce se întâmplă în subteran când faci doar artificii? Bubuie! În faza asta este și activitatea minieră”, a spus pentru MEDIAFAX Vasile Păduraru, liderul minerilor de la mina Lonea.

Păduraru le cere guvernanților să lase artificiile și să rezolve serios problema pentru că cele două societăți din Valea Jiului – CEH și SNIMVJ – nu se vor închide în 11 decembrie, ziua către care se uită și guvernanții și politicienii. Pe de altă parte, liderul de sindicat al minerilor blocați în subteran, Domokos Laszlo, le cere politicienilor „să-și vadă în continuare de campania electorală”.

„Nu avem nevoie de declarațiile lor politice acum. A niciunuia dintre politicieni. Ce se întãmplă astăzi în Valea Jiului este rezultatul bătăii lor de joc. Când a fost nevoie de ei să facă programe pentru minerii din Valea Jiului, și-au urmărit interesele politice și de grup. Acum să-și urmărească alegeriel”, a declarat, marți, corespondentului Mediafax, Domokos Laszlo.

Aproximativ 140 de mineri din schimburile 3 și 4 de la minele Paroșeni și Uricani s-au blocat Ä«n subteran, minerii fiind nemulțumiți că nu și-au primit salariile din 30 noiembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Chiar și 10 minute de exerciții fizice ar putea combate cancerul, relevă un studiu