Prima pagină » Știri » Tânărul băut și fără permis care a lovit intenționat cu mașina un polițist a jucat la FC Național și FC Chiajna. Acum este arestat și acuzat de tentativă de omor

Tânărul băut și fără permis care a lovit intenționat cu mașina un polițist a jucat la FC Național și FC Chiajna. Acum este arestat și acuzat de tentativă de omor

Tânărul care a lovit intenționat cu mașina un polițist de la Rutieră, într-o intersecție din Sectorul 6, a fost arestat preventiv, vineri, în urma unei decizii a Tribunalului București.

Roberto Daniel Niculescu a fost reținut joi, pentru tentativă de omor, de către procurorii Parchetului Tribunalului București, care au cerut arestarea lui preventivă, solicitarea fiind admisă de instanță.

Decizia de arestare preventivă poate fi contestată la Curtea de Apel București.

Accidentul pentru care tânărul a fost arestat a avut loc joi dimineață, la intersecția străzii Orșova cu bulevardul Virtuții. Polițistul care dirija traficul în intersecție i-a făcut semn să oprească și apoi i-a cerut să prezinte documentele. După ce a constatat că în mașină miroase a alcool, polițistul i-a cerut tânărului să coboare. Acesta a pornit însă în viteză, l-a acroșat pe polițist cu mașina și l-a târât pe o distanță de zeci de metri, ulterior fiind oprit în trafic. Când a încercat să fugă cu mașina, tânărul a lovit un alt autoturism, a spus purtătorul de cuvânt al Brigăzii Rutiere, Andrei Codău.

Sursa: http://www.playersmng.ro/

Tânărul a fost testat cu aparatul etilotest, acesta având o alcoolemie de 0,79 mg/l alcool pur în aerul expirat. De asemenea, în urma verificărilor, polițiștii au stabilit că tânărul nu are permis de conducere.

În urma accidentului, agentul de poliție a fost rănit, fiind transportat la Spitalul Universitar de Urgență București.

Ancheta în acest caz a fost demarată de polițiștii Brigăzii Rutiere, însă dosarul a fost preluat de procurorii Parchetului Tribunalului București, după ce s-a stabilit că tânărul l-a lovit pe polițist cu intenție.

Surse apropiate anchetei au declarat, pentru MEDIAFAX, că tânărul, în vârstă de 24 de ani, este un fost fotbalist care susține că a jucat la FC Național și FC Chiajna.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025