Prima pagină » Știri » Tăriceanu a cerut măsuri pentru „contrabalansarea” expulzării românilor din Italia

Tăriceanu a cerut măsuri pentru „contrabalansarea” expulzării românilor din Italia

Știri
Premierul Călin Popescu Tăriceanu a anunțat că a cerut miniștrilor de Interne, Muncă și Justiție să prezinte, luni, un set de propuneri care să "contrabalanseze" expulzarea românilor din Italia, arătând că se impune o acțiune din partea Guvernului de la București pentru imaginea României în lume.

Premierul Călin Popescu Tăriceanu a anunțat că a cerut miniștrilor de Interne, Muncă și Justiție să prezinte, luni, un set de propuneri care să "contrabalanseze" expulzarea românilor din Italia, arătând că se impune o acțiune din partea Guvernului de la București pentru imaginea României în lume.

"Infracțiunile comise de o persoană compromit imaginea României și a sutelor de români care muncesc cinstit. Este nevoie de o acțiune a Guvernului român, prin care să arătăm care sunt și cum sunt românii adevărați", a spus Tăriceanu.

Președintele Italiei, Giorgio Napolitano, a promulgat, joi seara, decretul adoptat de Guvern, care permite expulzarea cetățenilor comunitari dacă aceștia sunt considerați o amenințare la adresa siguranței publice. Decretul permite prefecților să expulzeze un cetățean UE dacă acesta este considerat un pericol pentru ordinea publică. Pot fi expulzați toți străinii care sunt cetățeni UE, sunt majori și sunt în Italia de mai puțin de zece ani.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Rusia este pregătită să ajute la soluționarea războiului din Iran