Prima pagină » Știri » TVR va intra în blocaj vineri

TVR va intra în blocaj vineri

TVR va intra în blocaj vineri
TVR va intra în blocaj vineri

„Societatea Română de Televiziune se află foarte aproape de momentul imposibilității de a funcționa. Am anunțat acest lucru marți, 10 noiembrie 2015, în cadrul audierii la care am fost invitată în fața Comisiei de Cultură, Arte, mijloace de informare în masă a Camerei Deputaților. Scopul respectivei audieri nu a fost însă situația financiară a SRTv și din acest motiv nu am insistat pe acest subiect”, spune Irina Radu, în scrisoarea trimisă, luni, Camerei Deputaților.

Aceasta menționează că proiecția financiară până la sfârșitul anului se prezintă astfel: „30 noiembrie 2015: deficit 5.500.000 lei” și „31 decembrie 2015: deficit 19.177.000 lei”.

„La acestea se adaugă perspectiva blocării conturilor de către ANAF din cauza unor datorii istorice scadente în perioada martie-aprilie 2016, în sumă de 15.500.000 lei”, se arată în scrisoarea citată.

„Așadar, vă informez, din poziția de director general interimar al SRTv (funcție pe care o exercit de șase săptămâni), că instituția va intra în blocaj după data de 20 noiembrie 2015. SRTv nu mai funcționează oricum, de mulți ani, la parametrii normali pentru o televiziune publică europeană”, spune Irina Radu.

Potrivit acesteia, situația gravă a Televiziunii Române a fost prezentată în fiecare an, în rapoartele anuale de activitate depuse la Parlament, care arătau „din ce în ce mai dramatic, făcând evident trendul economic negativ al instituției”.

„Faptul că Legea nr. 41/1994 privind organizarea și funcționarea SRR și SRTv nu a fost modificată și, pe de altă parte, că Memorandumul Guvernului din 2012 nu a fost respectat, a dus la o situație, acum, fără ieșire – dacă nu primim sprijin din exteriorul instituției”, mai spune Irina Radu.

Drept urmare, aceasta cere ca acest sprijin să se manifeste pe următoarele paliere „1) Modificarea de urgență a Legii nr. 41 privind organizarea și funcționarea SRR și SRTv. 2) Identificarea și susținerea unei soluții pentru datoriile istorice acumulate mai ales în perioada 2006-2012. 3) Elaborarea și implementarea unui nou proiect de serviciu public de televiziune, care să poată răspunde nevoilor actuale ale societății (proiectul poate fi finalizat numai după adoptarea noului cadru legislativ)”.

„În cele șase săptămâni de mandat am constituit și coordonat un colectiv care a realizat o analiză amănunțită a situației televiziunii (financiare, editoriale și resurse umane). Pentru identificarea soluțiilor de depășire a blocajului este însă nevoie de implicarea și sprijinul Parlamentului. Împreună cu echipa pe care o conduc, vă stau la dispoziție pentru orice alte informații, elaborare de proiecte, corecturi ale propunerii legislative și orice alt demers necesar în vederea restructurării SRTv”, a mai spus Irina Radu.

O întâlnire în acest sens, între Irina Radu și președinții comisiilor de cultură și buget din Camera Deputaților, a fost stabilită pe 25 noiembrie.

Fostul Consiliu de Administrație al SRTv, care a fost condus de președintele-director general Stelian Tănase, a fost demis de plenul Parlamentului pe 23 septembrie, odată cu respingerea raportului de activitate al Televiziunii Române pe anul 2014.

În aceeași zi, plenul Parlamentului a numit-o pe Irina Radu, directorul de programe al TVR, în funcția de director general interimar al SRTv.

Societatea Română de Televiziune (SRTv) a încheiat anul 2014 cu o pierdere de 81,5 milioane de lei, în condițiile în care Televiziunea Română a avut, anul trecut, venituri totale de 544,2 milioane de lei și cheltuieli totale de 625,8 milioane de lei, potrivit cifrelor furnizate de reprezentanții instituției pe 6 aprilie, într-o conferință de presă la care a participat și Stelian Tănase, președintele-director general al TVR la acea vreme. În conferința de presă au fost prezentate cifrele din raportul SRTv pe anul trecut.

Tot atunci, reprezentanți ai TVR au anunțat că datoriile totale ale Televiziunii Române erau, la sfârșitul anului 2014, de 700 de milioane de lei, dintre care 440 de milioane de lei la bugetul de stat.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mario De Mezzo nu dă înapoi! Primarul Slatinei: „Dacă aș da timpul înapoi, aș lua aceleași decizii”
Digi24
„Un atac împotriva Federației Ruse”. Moscova amenință direct Republica Moldova
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Fata din Roșiori de Vede care a absolvit Harvard și lucrează la NATO. Povestea Laviniei Teodorescu: „M-aș întoarce oricând în România”
Mediafax
România, învinsă fără drept de apel de Franța! Tricolorii U16 se opresc în sferturile EuroBasket
Click
De ce a luat Emily Burghelea decizia de a se muta definitiv cu toată familia din România în Spania? Imagini exclusive din noua lor casă: „Nu am plecat pentru plajă”
Digi24
Noi informații despre accidentul mortal din centrul Brașovului. Ce s-ar fi întâmplat, de fapt, cu șoferul
Cancan.ro
Anna și pensionarul MApN s-au autodenunțat. Gestul de pe Transfăgărășan e pistol cu apă. Iubirea lor a trecut granița (și nu doar o dată)!
Ce se întâmplă doctore
Dieta cu două mese pe zi a Amandei Holden! Actrița își expune cu nonșalanță trupul perfect, la 55 de ani
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
UE s-ar putea extinde după 13 ani de pauză. Ce țară este foarte aproape de aderare?