Prima pagină » Știri » Un angajat dat afară de la Mechel s-a sinucis

Un angajat dat afară de la Mechel s-a sinucis

Un angajat dat afară de la Mechel s-a sinucis

Un bărbat în vârstă de 58 de ani, fost angajat al combinatului Mechel Câmpia Turzii, s-a sinucis, foștii colegi ai bărbatului precizând că acesta fusese disponibilizat în 10 februarie și că a recurs la acest gest din cauza disperării întrucât nu mai avea bani să își achite ratele la bănci.

Bărbatul urma să împlinească miercuri 58 de ani. Acesta a fost găsit spânzurat marți seară, în locuința sa.

„Colegul nostru a fost găsit mort aseară, s-a sinucis. Stresul și momentele grele l-au pus la pământ. Nu știm dacă a avut și alte probleme, dar cu siguranță l-a doborât situația de aici”, a afirmat Ion Vuță, unul dintre liderii sindicali de la Mechel Câmpia Turzii.

Un alt fost coleg al bărbatului a spus că acesta avea rate la bănci, pe care nu le mai putea achita în condițiile în care fusese disponibilizat și nu își primise salariile compensatorii.

„Bărbatul a lucrat ca strungar la laminorul 3 de la Mechel Câmpia Turzii. A fost un muncitor nemaipomenit. Avea două fete și și-a pus capăt zilelor pentru că nu mai putea face față greutăților fionanciare. Zilele trecute a fost somat de bancă să își plătească ratele și nu avea de unde”, a spus un fost coleg al bărbatului.

Peste o sută de angajați disponibilizați de la Mechel Câmpia Turzii protestează, miercuri, pentru a treia zi consecutiv, în fața combinatului, față de neacordarea salariilor compensatorii.

Ministrul delegat pentru Dialog Social, Doina Pană, a declarat, joia trecută, că noul acționar al Mechel are intenții bune și face toate demersurile pentru achitarea celor trei salarii compensatorii foștilor angajați de la Câmpia Turzii, însă are conturile blocate.

Tot atunci, prefectul de Cluj, Gheorghe Ioan Vușcan, a declarat, la finalul unei întâlniri cu reprezentanții noului acționar al Mechel, că aceștia au dat asigurări că până în 15 martie vor încerca să plătească salariile compensatorii angajaților disponibilizați de la Câmpia Turzii.

Începând din iunie 2012, la Mechel Câmpia Turzii au fost disponibilizate colectiv, în mai multe etape, aproximativ 1.700 de persoane, astfel că au mai rămas în jur de 300 de angajați la secția de Trăgătorie.

Grupul rus Mechel a vândut recent, pentru prețul simbolic de 230 de lei (52 euro), combinatele metalurgice pe care le deținea în România, puternic îndatorate, către firma Invest Nikarom din București, controlată de două persoane cu cetățenie rusă.

Tranzacția a vizat compania Mechel East Europe Metallurgical Division SRL și combinatele Ductil Steel Buzău, Ductil Steel Oțelu Roșu, Mechel Câmpia Turzii, Mechel Târgoviște și Laminorul Brăila. (Vasile Măgrădean)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Femeile ies mai târziu la pensie din 2026. Legea aduce și noi beneficii pentru vechime mare
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Raritate: au fost filmate molii hrănindu-se cu lacrimi de elan