Prima pagină » Magazin » Un cercetător de teren dezminte că fratele leului Cecil ar fi mort

Un cercetător de teren dezminte că fratele leului Cecil ar fi mort

Un cercetător de teren dezminte că fratele leului Cecil ar fi mort

„Pare viu și nevătămat, pot spune”, a declarat sâmbătă Brent Stapelkamp, un cercetător de teren în cadrul Proiectului de cercetare a leilor Hwange, care monitorizează leul cu ajutorul unui dispozitiv GPS.

Un grup, Centrul de comandă pentru conservare din Zimbabwe, a postat sâmbătă pe pagina de Facebook un mesaj în care afirma că Jericho a fost ucis sâmbătă, la ora locală 16. (17.00, ora României), o informație preluată de către unele publicații occidentale și care a fost răspândită rapid pe Twitter.

Informația a provocat o reacție de furie pe rețeaua de socializare, unde iubitorii de animale și-au exprimat deja furia față de uciderea lui Cecil, pe 1 iulie, un leu rar, cu coamă neagră, care putea fi admirat adesea în Parcul Național zimbabwian Hwange.

Stapelkamp a declarat că GPS-ul lui Jericho arăta că leul se afla în mișcare, în zonă, ca de obicei, și că părea că se află împreună cu o femelă.

„Când am auzit informația, m-am uitat la computer, iar mișcările sale păreau obișnuite. GPS-ul din zgarda sa a transmis un semnal la ora (locală) 20.06 (21.06, ora României). Totul pare în regulă”, a declarat Stapelkamp pentru Reuters.

Autoritatea parcurilor naturale din Zimbabwe a impus sâmbătă o interdicție pe termen nedefinit vânătorii organizate în afara parcului național, din care Cecil a fost ademenit și ucis pe 1 iulie.

O sursă de la Agenția pacurilor a declarat pentru Reuters că un al doilea leu a fost ucis ilegal de către un vânător străin, în Zimbabwe, pe 3 iulie. Această informație nu a fost confirmată de către oficiali.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Coiful de la Coțofenești și brățările dacice, predate oficial autorităților din România