Prima pagină » Știri » Un medic român, președintele Societății internaționale de microchirurgie experimentală

Un medic român, președintele Societății internaționale de microchirurgie experimentală

Un medic român, președintele Societății internaționale de microchirurgie experimentală
Un medic din Timișoara a fost numit președintele Societății Internaționale de Microchirurgie Experimentală. Șeful secției de Chirurgie Vasculară a Spitalului Județean din Timișoara va conduce societatea în următorii doi ani.

Profesorul Mihai Ionac este primul medic român care conduce această societate în cei 25 de ani de când a fost înființată. El a fost ales președinte în urmă cu câteva zile, la un congres desfășurat în China.

Societatea Internațională de Microchirurgie Experimentală a fost fondată în 1991 de medicul corean Sun Lee, considerat părintele microchirurgiei. Ulterior, președinți au fost doctori din Japonia, Canada, SUA, Germania, Italia, Brazilia, Ungaria.

Numirea medicului Mihai Ionac în fruntea prestigioasei societăți confirmă recunoașterea nivelului specialiștilor români din capitala Banatului și contribuția lor la dezvoltarea microchirurgiei, scrie tvr. Instruire în microchirurgie se face în doar 25 de centre din lume, iar unul dintre ele se află la Timișoara.

Numărul medicilor specializați în microchirurgie este extrem de mic, aproximativ 1000 la nivel global. Țara noastră are opt astfel de specialiști, dintre care doi la Timișoara.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Trădarea într-o relație poate declanșa reacții similare celor asociate traumei psihologice. Psihologia explică de ce este atât de greu să pleci