Prima pagină » Știri » Un profesor de religie, care este și preot, a distribuit elevilor câteva broșuri. Apoi a pornit scandalul

Un profesor de religie, care este și preot, a distribuit elevilor câteva broșuri. Apoi a pornit scandalul

Un profesor de religie, care este și preot, a distribuit elevilor câteva broșuri. Apoi a pornit scandalul
Inspectoratul Școlar Județean Brașov a descins o anchetă, luni, în cazul unui profesor de religie, care este și preot, acuzat că a distribuit elevilor o broșură cu conținut discriminatoriu și homofob, prin care homosexualitatea este descrisă ca fiind o boală și o amenințare la civilizație.

Profesorul de religie Dorel Chiriță, care predă la Colegiul „Nicolae Titulescu” din Brașov, a distribuit elevilor, în 20 aprilie, o broșură intitulată „Homosexualitatea: propagandă a degenerării umane”, care conține un discurs discriminatoriu și homofob în care homosexualitatea este prezentată ca o „fărădelege”, „boală”, „stigmat” și „amenințare a civilizației”, transmite corespondentul MEDIFAX.

În broșură, se precizează că „cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac”.

Elena Popa, inspector pe probleme de religie din cadrul ISJ Brașov, a declarat pentru corepondentul MEDIAFAX că inspectoratul a fost sesizat, luni, de o asociație umanistă, Asociația Secular-Umanistă din România, cu privire la acest subiect și a fost întrunită imediat o Comisie de disciplină pentru prevenirea și combaterea discriminării și promovării interculturalității, care va analiza cazul profesorului.

„Obiectul acestei comisii este discursul profesorului Chiriță. L-am chemat pe domnul profesor și ne-a spus că le-a transmis elevilor șase broșuri. Nu este el autorul acestora. A spus că le-a găsit la el acasă și sunt din ’95. A mai spus că nu cunoștea conținutul broșurii și că îl interesa doar articolul scris de părintele Valeriu. Așteptăm rezultatul anchetei și comisia va lua măsurile disciplinare care se impun în cazul în care va fi găsit vinovat”, a spus Popa.

Reprezentantul ISJ Brașov a mai spus că distribuirea broșurii nu a fost făcută cu acordul sau știința conducerii sau a Inspectoratului și că în școlile din Brașov „nu este promovată în niciun caz atitudinea discriminatorie sau violența față de nicio categorie de persoane”.

Asociația Secular-Umanistă din România (ASUR) a anunțat, într-un comunicat, că a fost fost sesizată de către elevi cu privire la această broșură și că, la rândul său, a sesizat ISJ Brașov și Ministerul Educației cu privire la acest caz.

„Solicităm Ministerului Educației să elaboreze și să implementeze un set de politici educaționale destinate a preveni infiltrarea grupărilor religioase fundamentaliste în școli pentru a preveni propaganda homofobă și încurajarea atitudinilor violente în rândul elevilor”, se arată în comunicatul ASUR.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Europa a dezvăluit un posibil rival pentru racheta Starship de la SpaceX