Prima pagină » Știri » UNICEF: Peste un sfert dintre copiii din România trăiesc sub pragul sărăciei

UNICEF: Peste un sfert dintre copiii din România trăiesc sub pragul sărăciei

UNICEF: Peste un sfert dintre copiii din România trăiesc sub pragul sărăciei
Peste un sfert dintre copiii din România trăiesc într-o familie aflată sub pragul național al sărăciei, aproximativ câți se află în această situație și în Statele Unite (23,1%), se arată într-un raport UNICEF asupra amplorii sărăciei copiilor

Peste un sfert dintre copiii din România trăiesc într-o familie aflată sub pragul național al sărăciei, aproximativ câți se află în această situație și în Statele Unite (23,1%), se arată într-un raport UNICEF asupra amplorii sărăciei copiilor, relatează postul France Info în pagina online.

UNICEF dezvăluie, într-un raport cutremurător, amploarea sărăciei copiilor, arătând că în țările „bogate” din Europa trăiesc aproximativ 13 milioane de copii săraci, iar cele „avansate economic” numără aproximativ 30 de milioane de copii săraci din totalul de 200 de milioane la nivel mondial. Țările „avansate economic” sunt cele 27 de state membre ale Uniunii Europene (UE), plus Norvegia, Islanda, Australia, Canada, Statele Unite, Japonia, Noua Zeelandă și Elveția. Sărăcia, o noțiune subiectivă, este inerentă fiecărei societăți, raportul măsurând sărăcia relativă fiecărei țări.

Astfel, peste unul din patru copii din România trăiește într-o familie aflată sub pragul național al sărăciei, cam tot câți se află în această situație în Statele Unite (23,1%), potrivit raportului. La polul opus, Islanda are doar 4,7% copii săraci. În Franța, acest nivel atinge 8,8%, adică aproximativ 1,3 milioane de copii, dintre care jumătate trăiesc în condiții nepotrivite de locuit, iar aproximativ 20.000 nu au domiciliu stabil.

Raportul scoate în evidență carențele din anumite state, ca de exemplu Franța, în felul în care este abordată această problemă. Cu fonduri de 3,7% din PIB destinate alocațiilor familiale, serviciilor sociale și unor înlesniri la plata impozitelor, Franța este campioana cheltuielilor în favoarea familiei, fiind urmată de Suedia și Marea Britanie. Cu toate acestea, politica familială franceză permite diminuarea cu jumătate sărăcia copiilor, în timp ce alte țări, ca Belgia și Danemarca, sunt mult mai performante la acest capitol, cu cheltuieli mai mici.

Agenția ONU măsoară, de asemenea, privările suferite de către copii, în baza a 14 criterii de evaluare, între care trei mese pe zi, fructe și legume proaspete, manuale potrivite, un loc liniștit pentru efectuarea temelor și o conexiune rapidă la Internet. Dintre țările cele mai bogate, Franța (10,1%) și Italia (13,3%) sunt singurele care depășesc pragul de 10% în privința copiilor afectați de privațiuni. Democrațiile scandinave și nordice le asigură copiilor lor cele mai bune condiții (3% suferă privări), la polul opus situându-se România (70%) și Bulgaria (50%).

Din punct de vedere social, sărăcia afectează mai degrabă copiii ai căror părinți au probleme la locul de muncă (47% în Franța, față de 43% în medie) sau familiile de imigranți (20,5% în Franța față de o medie de 16%), decât familiile monoparentale sau cu un nivel de pregătire slab. Având în vedere perioada de criză din prezent, UNICEF pledează pentru crearea unui observator național și a unui drept la compensarea sărăciei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Călin Georgescu, atac la adresa lui Emil Boc: Slugărnicie absolută
Click
Gabriela Prisăcariu a făcut furori pe plajă! Cum arată soția lui Dani Oțil în costum de baie
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Avea o frumusețe ireală încă din copilărie. Acum recunoști fetița? A devenit una dintre cele mai admirate femei din lume
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
7 plante care nu trebuie atinse niciodată fără mănuși