Prima pagină » Știri » USR cere DEMISIA lui Petre Daea, pentru gestionarea precară a crizei PESTEI PORCINE

USR cere DEMISIA lui Petre Daea, pentru gestionarea precară a crizei PESTEI PORCINE

USR cere DEMISIA lui Petre Daea, pentru gestionarea precară a crizei PESTEI PORCINE
Uniunea Salvați România a cerut, miercuri, demisia ministrului Agriculturii, Petre Daea, pentru modul în care gestionează „criza declanșată de gripa porcină africană", printre motive fiind absența unei campanii informative, neclarități despre despăgubiri și „declarații haotice".

„USR cere demisia Ministrului Agriculturii Petre Daea pentru incompetența de care dă dovadă în gestionarea crizei declanșată de gripa porcină africană”, transmite formațiunea politică.

Motivele invocate de Uniunea Salvați România pentru cerera demisiei adresată ministrului Agriculturii sunt:

„Felul iresponsabil și scandalos în care a gestionat criza pestei porcine africane, boală virală cu o mortalitate de 100% care a afectat ferme și gospodării din 10 județe provocând pagube economice enorme;

Absența unor campanii de informare adecvate cu privire la răspândirea bolii;

Neclaritățile intolerabile legate de dosarele de despăgubire pentru fermierii și țăranii ai căror porci au fost sau urmează să fie sacrificați;

Incapacitatea cronică de care a dat dovadă în ceea ce privește stoparea extinderii focarelor de pestă porcină africană;

Declarațiile haotice referitoare la absența experților naționali sau internaționali pe acest subiect”.

Formațiunea politică mai susține că „autoritățile române au avut la dispoziție toate instrumentele și mecanismele conferite de lege, dar și exemple de bune practici, pe care le-ar fi putut utiliza pentru managementul situației și păstrarea sub control a virusului și evitarea răspândirii în mod atât de fulgerător a bolii.”

Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a anunțat marți că sunt întocmite 1.603 dosare de despăgubire pentru pesta porcină africană, iar banii vor fi alocați în urma rectificării bugetare, existând și fonduri europene pentru aceste despăgubiri.

„Din datele pe care le avem de la ANSVSA, din 1.603 dosare până la această dată care au fost întocmite și solicitate, au fost plătite până la această dată 82 de dosare”, a spus Petre Daea, într-o conferință de presă.

„Din discuțiile pe care le-am avut cu președintele ANSVSA, care are buget separat de Ministerul Agriculturii, se așteaptă rectificarea bugetară pentru a da poziție bugetară, pentru că nimeni nu a putut să prevadă în poziția bugetară, se așteaptă rectificarea bugetară pentru alocarea sumelor și pentru a fi platite despăgubirile”, a mai spus ministrul Agriculturii.

Petre Daea a precizat că „nu rămâne niciun cetățean nedespăgubit”, iar despăgubirea „se dă de la bugetul statului, apoi se folosește mecanismul prevăzut de Regulamentul 652 al Comisiei Europene”. Regulamentul „spune foarte clar că aceste despăgubiri pe documentele prezentate de ANSVSA, banii respectivi vor veni de la Uninunea Europeană”, a mai spus ministrul Agriculturii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni