Prima pagină » Știri » Verestoy: SRI are obligația să ancheteze în detaliu, la fel și comisia

Verestoy: SRI are obligația să ancheteze în detaliu, la fel și comisia

Verestoy: SRI are obligația să ancheteze în detaliu, la fel și comisia
Mai multe pe gandul.info

„Este obligația SRI să ancheteze și să cerceteze până la detalii tot ce a ajuns în spațiul public și eu consider că își vor face datoria cei de la controlul intern al SRI”, a reacționat senatorul, care a fost membru în comisia parlamentară pentru controlul SRI în mai multe legislaturi.

El a explicat că în momentul de față noua comisie de control SRI la nivel parlamentar nu a fost constituită.

”Probabil că acest lucru se va întâmpla cât de curând și atunci menirea noii comisii este să cerceteze cauzele care pot duce la astfel de derapaje, în măsura în care acest lucru va fi permis de un nou regulament de funcționare pentru ca actualul regulament care este lege, hotărâre de Parlament, nu prea permite un control real și profund al unor astfel de situații. Comisia va avea obligația să cerceteze, să elucideze în deplinătate situația, nu respectivul caz în parte”, a subliniat Verestoy Attila.

Suspendarea lui Coldea este „o punere la dispoziție” până la clarificarea situației, a accentuat el.

„Până la clarificarea situației este o punere la dispoziție (suspendarea lui Coldea-n.r.). Acest lucru se poate transforma și în demisie, dar se poate transforma și în repunerea în funcție, depinzând de cercetarea amănunțită și profundă făcută de organul de control intern al SRI”, a susținut senatorul.

Și fostul senator Daniel Savu, care a făcut parte din comisia parlamentară pentru controlul activității SRI, a declarat pentru MEDIAFAX că decizia privindu-l pe Florian Coldea îi ridică multe semne de întrebare.

”Este o decizie care mie îmi ridică destul de multe semne de întrebare, pentru că SRI are un departament de protecție internă, care trebuia să aibă pregătit dosarul. Nu mai era nevoie să facă o comisie, când cei de la Protecția Internă trebuia să-ți pună pe masă toate datele. Trebuia să dețină toate datele. Dosarul trebuia să existe”, a spus Daniel Savu într-o declarație acordată MEDIAFAX .

Serviciul Român de Informații a anunțat joi că la nivelul serviciului a fost constituită o comisie de verificare, până la finalizarea acestora, prim-adjunctul SRI, Florian Coldea, fiind pus la dispoziția directorului structurii.

„În urma informațiilor apărute în spațiul public referitoare la domnul general-locotenent Florian Coldea și care au fost supuse unor verificari preliminare, directorul SRI, domnul Eduard Hellvig, a dispus, conform procedurilor, constituirea unei comisii speciale de verificare a eventualelor încălcări ale legii sau deontologiei profesionale. În acest sens, până la finalizarea verificărilor, domnul general locotenent Florian Coldea este pus la dispoziția Directorului, potrivit prevederilor legale, iar atribuțiile funcției de prim-adjunct al Serviciului Român de Informații vor fi preluate de către Directorul SRI, domnul Eduard Hellvig. Sunt analizate toate circumstanțele prezentate public precum și documentele puse la dispoziție de general-locotenent Florian Coldea”, a explicat SRI.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Scanările cerebrale dezvăluie un pericol ascuns în alimentele ultra-procesate