Prima pagină » Știri » ACCIDENTUL DE AUTOCAR din Franța, POVESTIT de două românce aflate la bord: „Am văzut momentul în care șoferul a apăsat frâna. După câteva momente, era o imagine atroce”

ACCIDENTUL DE AUTOCAR din Franța, POVESTIT de două românce aflate la bord: „Am văzut momentul în care șoferul a apăsat frâna. După câteva momente, era o imagine atroce”

ACCIDENTUL DE AUTOCAR din Franța, POVESTIT de două românce aflate la bord:
Eugenia și Ramona, în vârstă de 31 și respectiv 18 ani, rănite în accidentul de autocar care s-a produs duminică dimineața pe o autostradă din sud-estul Franței, au povestit, de la spitalul din Draguignan, despre "spaima vieții lor", relatează cotidianul Var Matin, în ediția electronică de marți.

Eugenia și Ramona, în vârstă de 31 și respectiv 18 ani, rănite în accidentul de autocar care s-a produs duminică dimineața pe o autostradă din sud-estul Franței, au povestit, de la spitalul din Draguignan, despre „spaima vieții lor”, relatează cotidianul Var Matin, în ediția electronică de marți.

Eugenia, în vârstă de 31 ani, se ducea în vizită la familia sa pentru câteva zile, în timp ce Ramona, în vârstă de 18 ani, se întorcea din vacanță. Una este de origine ucraineană, iar cealaltă este româncă, afirmă cotidianul francez.

„Dormeam în momentul impactului și mi-am pierdut un pic cunoștința, deci, nu prea am amintiri. Îmi amintesc doar agitația din jurul meu înainte de a fi repede luată în îngrijire de către pompieri pentru rănile mele ușoare”, povestește tânăra, aflată încă în pat la spitalul din Draguignan.

Ea are doar câteva zgârieturi, în timp ce vecina sa de cameră are câteva puncte de sutură, multe hematoame și un traumatism mare. „Eu nu dormeam. Am văzut momentul în care șoferul a apăsat pedala de frână atunci când s-a auzit un zgomot puternic. Autocarul s-a înclinat cu totul și a intrat pe contrasens”, a povestit ea.

„După câteva momente, era o imagine atroce: sânge peste tot, strigăte. Sunt încă sub șocul scenelor pe care le-am putut vedea, în special copii grav răniți”, continuă ea, cu noduri în gât. Cele două tinere nu au decât o singură dorință: să se întoarcă „acasă” cât mai repede.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Nicușor Dan a semnat decretul! Veste de ULTIMA ORĂ pentru români
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Detalii tulburătoare în cazul crimei din Bihor. Autopsia indică urme clare de violență sexuală asupra fetei de 18 ani
Mediafax
Fosta iubită a unui cântăreț celebru, acuzată că a pus la cale uciderea lui
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
„Ceva s-a întâmplat cu ea”. O membră a juriului din Moldova explică de ce a primit România doar 3 puncte la Eurovision
Cancan.ro
Planul AUR pentru revigorarea pensiilor. Legea care îi ajută pe toți pensionarii din România
Ce se întâmplă doctore
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Alimentele ultraprocesate au un efect surprinzător asupra mușchilor