Prima pagină » Știri externe » Ministrul francez de Interne, despre romi: „Franța nu poate primi toată mizeria din Europa”

Ministrul francez de Interne, despre romi: „Franța nu poate primi toată mizeria din Europa”

Ministrul francez de Interne, despre romi:
Franța "nu poate primi toată mizeria din lume și din Europa", a afirmat marți, în legătură cu dosarul romilor, ministrul francez de Interne, Manuel Valls, așteptat miercuri în România împreună cu colegul său de guvernare, Bernard Cazeneuve, care deține portofoliul Afacerilor Externe, relatează AFP.

Franța „nu poate primi toată mizeria din lume și din Europa”, a afirmat marți, în legătură cu dosarul romilor, ministrul francez de Interne Manuel Valls, așteptat miercuri în România împreună cu colegul său de guvernare, Bernard Cazeneuve, care deține portofoliul Afacerilor Externe, relatează AFP.

„Astăzi, nu putem să ne permitem să primim toate aceste populații care sunt condamnații pământului, care sunt hărțuite în țara lor, care sunt discriminate”, a declarat el pentru BFMTV și RMC.

Franța „are partea sa în materie de azil, în materie de inserție, dar mesajul este clar: fermitatea”, a adăugat el. „Fără îndoială, înainte de sfârșitul lunii septembrie, 7.000 de români sau bulgari vor fi repatriați prin sistemul de ajutor pentru reîntoarcere” în țara lor, a mai spus ministrul, recunoscând totuși că există „și alții care au sosit”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
Orașul din România în care șoferii sunt amendați cu 5.000 de lei dacă își lasă mașinile murdare pe domeniul public
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ne faceți un bine!” Anca Alexandrescu, reacție după ce a pierdut jumătate dintre telespectatori: „Un măr otrăvit”
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Așa arată Monica Bârlădeanu la 47 de ani! Apariția în costum de baie i-a impresionat pe fani. „Inelul pe care îl tot flutur e...”
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
O nouă boală se răspândește în Europa, de la animale la om. Zeci de cazuri au fost confirmate
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Anunț oficial: Programul Rabla 2026 se lansează în condiții similare cu cele de anul trecut
Descopera.ro
De ce avem 2 plămâni și doar o singură inimă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Telescopul Euclid a descoperit cei mai vechi quasari din Univers