Prima pagină » Știri » Deputatul PSD Andrei Sava propune neimpozitarea salariilor clericilor

Deputatul PSD Andrei Sava propune neimpozitarea salariilor clericilor

Deputatul PSD Andrei Sava propune neimpozitarea salariilor clericilor
Deputatul Andrei Sava a depus un proiect de lege care prevede neimpozitarea salariilor clericilor, indiferent de cult, dacă respectivul cult este recunoscut în România, parlamentarul spunând că inițiativa sa este "o recompensă mică pentru serviciile pe care clericii le asigură în comunitate".

Deputatul Andrei Sava, ales într-un colegiu uninominal din Ploiești, a depus un proiect legislativ care prevede neimpozitarea salariilor clericilor care își desfășoară activitatea pe teritoriul României, indiferent de cult, dacă acesta este recunoscut prin lege, se arată într-un comunicat dat publicității luni, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Propunerea parlamentarului vizează nu doar preoții, ci întreg personalul clerical, de la toate cultele recunoscute în România.

Deputatul social-democrat își motivează inițiativa prin faptul că, în prezent, statul asigură în medie între 60 și 80 la sută din veniturile unui preot, iar clericii din mediul rural sau cei din parohiile foarte sărace, unde oamenii nu își permit să plătească bani la biserică, nu beneficiază de venituri suplimentare de la enoriași.

„Importanța preoților și a bisericii în viața comunității, în aceste momente de criză economică mai ales, nu poate fi contestată de nimeni. La momentul de față, numai în cadrul Patriarhiei Române funcționează peste 400 de așezăminte social-filantropice, care se implică în ameliorarea situației socio-economice a enoriașilor, prin oferirea de consiliere, tratament și diagnostic, a copiilor, bătrânilor, familiilor aflate în dificultate, victimelor violenței familiale și agresorilor, victimelor traficului de persoane, persoanelor fără adăpost etc.”, declară Andrei Sava.

Acesta a ținut să precizeze că proiectul său nu are un scop electoral și să explice că acest proiect ar fi trebuit depus în lunile mai-iunie, dar a primit număr de înregistrare și a fost trimis către comisiile parlamentare acum din cauza alegerilor locale și a suspendării președintelui.

„Această propunere legislativă este o recompensă mică pentru serviciile pe care clericii le asigură în comunitate și o recunoaștere a rolului social al bisericii. De multe ori oamenii săraci primesc mai mult sprijin prin intermediul unor proiecte sociale ale bisericii decât de la serviciile sociale clasice aflate în criză de finanțare”, se arată în comunicatul dat publicității de Andrei Sava.

Deputatul de Prahova Andrei Sava a fost ales în 2008 într-un colegiu uninominal din Ploiești, el candidând din partea PDL. Anul acesta Andrei Sava a demisionat din PDL și s-a înscris în PSD.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Secția pentru Procurori a CSM îl audiază pe Viorel Cerbu pentru șefia DNA. Reluarea votului în cazul Alex Florența și Marius Voineag
Digi24
Cum a răspuns Călin Georgescu la întrebarea din ce bani trăiește. Misterul surselor de finanțare ale fostului candidat la președinție
Cancan.ro
Amantlâc! Bogdan Stancu s-a cuplat cu o celebră prezentatoare TV, deși e căsătorit. Avem imaginile incendiare
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Cât mai are România de recuperat din împrumuturile acordate de Nicolae Ceaușescu. Irakul și Mozambicul și-au plătit o parte din datorii
Mediafax
Tranzacția prin care frații Pavăl vor să preia grupul Carrefour România a ajuns în analiza Consiliului Concurenței. Ce urmărește autoritatea înainte de a da sau nu avizul
Click
Prăjitură turnată cu mere de post. Un desert simplu și economic, ideal în post
Digi24
Cum ar putea cucerirea unei insule minuscule să prăbușească regimul de la Teheran și să deblocheze strâmtoarea Ormuz. Trump o dorește
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Ce se întâmplă doctore
Leonard Miron a ajuns de nerecunoscut. Transformare şocantă a fostului prezentator TV. A slăbit peste 60 de kg
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primul oraș din România cu radare fixe e-Sigur. Amenzile ajung acasă în câteva zile
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Cum îți organizezi casa fără stres și fără cheltuieli inutile