Prima pagină » Știri externe » Doi lideri ai opoziției venezuelene au fost uciși la trecerea unui convoi, anunță Henrique Capriles

Doi lideri ai opoziției venezuelene au fost uciși la trecerea unui convoi, anunță Henrique Capriles

Doi lideri ai opoziției venezuelene au fost uciși la trecerea unui convoi, anunță Henrique Capriles
Doi lideri ai opoziției venezuelene au fost uciși sâmbătă cu focuri de armă, la trecerea unui convoi, într-o localitate din statul Barinas (vest), a anunțat Henrique Capriles, candidatul opoziției la alegerile prezidențiale, o versiune neconfirmată de către Guvern, relatează AFP.

Doi lideri ai opoziției venezuelene au fost uciși sâmbătă cu focuri de armă, la trecerea unui convoi, într-o localitate din statul Barinas (vest), a anunțat Henrique Capriles, candidatul opoziției la alegerile prezidențiale, o versiune neconfirmată de către Guvern, relatează AFP.

„Am fost informat despre moartea a doi tineri la Comando Vzla, în Barinitas, Jackson și Omar, asasinați”, scrie într-un mesaj postat pe contul său de Twitter liderul opoziției, care îl va înfrunta la 7 octombrie pe președintele Hugo Chevez, candidat la al treilea mandat.

Ministrul de Interne Tareck El Aisami a confirmat că două persoane au fost ucise, dar a evocat „un incident” și a vorbit despre doi bărbați în vârstă de 63 și, respectiv, 32 de ani.

Chavez, în vârstă de 58 de ani, și Capriles, în vârstă de 40 de ani, abordează finalul campaniei prezidențiale cu strategii diferite. Liderul opoziției își multiplică deplasările pe teren, în timp ce președintele, care a suferit în 2011 și 2012 două operații pentru cancer, efectuează doar ieșiri publice în țară.

Capriles înregistrează o creștere în sondaje, fiind creditat cu aproximativ 40% dintre intențiile de vot, față de 50% cu cât este creditat rivalul său.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Motivul ULUITOR pentru care turiștii sunt „descurajați” să mai viziteze Statele Unite ale Americii
Digi24
Noi date în cazul accidentului din Timiș: ce avea șoferul în sânge, conform raportului toxicologic
Cancan.ro
Milionarul din România care s-a declarat 'sărac' în instanță ca să scape de pensia alimentară. Judecătorii i-au descoperit averea uriașă!
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan, apariție în costum de baie după ce a fost dată afară de Antena 1!
Adevarul
Banii ținuți la saltea își pierd din valoare. Cum îi poți proteja de inflație
Mediafax
Vinul ROȘU, între mit și știință: Ce impact are cu adevărat asupra sănătății
Click
Educație de lux pentru copiii Andrei și ai lui Cătălin Măruță. Cât plătesc cei doi pentru școala Evei și a lui David
Digi24
Ce răspuns a dat Nicușor Dan la întrebarea: „Ar trebui România să se simtă amenințată de discursul violent al lui Donald Trump
Cancan.ro
Andrea Andrade a murit la doar 35 de ani. Boala necruțătoare de care suferea din 2017
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Monica Tatoiu în tinerețe. Imagini inedite cu femeia de afaceri
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Nimeni nu a vrut acest Audi A6, condus de Klaus Iohannis când era primar. Acum e scos la licitație cu 3.500 euro
Descopera.ro
Meseriile care vor dispărea până în 2030, 2045 sau 2050
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: -Măria, vecina m-a invitat la o cafea, a stins lumina şi s-a dezbrăcat…
Descopera.ro
Epidemia invizibilă care afectează 1 din 5 oameni