Prima pagină » Știri » Victor Ponta va fi ministru interimar la Sănătate. Raed Arafat vrea să rămână subsecretar

Victor Ponta va fi ministru interimar la Sănătate. Raed Arafat vrea să rămână subsecretar

Victor Ponta va fi ministru interimar la Sănătate. Raed Arafat vrea să rămână subsecretar

Premierul Victor Ponta preia interimar conducerea Ministerului Sănătății, după demisia lui Vasile Cepoi, subsecretarul de stat Raed Arafat urmând să se ocupe de atribuțiile administrative ale instuției, potrivit unor surse oficiale.

Sursele citate au declarat că premierul Victor Ponta va asigura interimatul la conducerea Ministerului Sănătății în cele 45 de zile prevăzute de lege.

Vasile Cepoi a demisionat, luni, din funcția de ministru al Sănătății, cererea lui de eliberare din funcție fiind admisă de premierul Victor Ponta.

Pentru perioada următoare, toate atribuțiile ce revin funcției de ministru al Sănătății i-au fost delegate subsecretarului de stat Raed Arafat, se preciza într-un comunicat remis MEDIAFAX de Ministerul Sănătății.

Potrivit sursei citate, Vasile Cepoi a acceptat propunerea premierului Victor Ponta de a prelua funcția de consilier de stat al primului ministru pe probleme de Sănătate.

Premierul Victor Ponta declara, luni, că a discutat cu subsecretarul de stat în Ministerul Sănătății, Raed Arafat, iar acesta a acceptat să preia atribuțiile de ministru până la 9 decembrie, fără a ocupa efectiv postul de ministru, urmând ca un nou ministru să fie desemnat în viitorul guvern, după alegeri.

„Mi-a zis că până pe 9 decembrie este de acord să ocupe această funcție. Va fi până pe 9 decembrie, după care în noul guvern voi propune un alt ministru”, a spus Ponta, luni, la Antena 3.

El a precizat că Arafat i-a transmis că nu dorește să fie numit în postul de ministru.

Săptămâna trecută, Cepoi a fost acuzat de Agenția Națională de Integritate de conflict de interese, infracțiuni împotriva intereselor financiare ale Comunității Europene, precum și infracțiuni asimilate celor de corupție, în calitate de fost director al Direcției de Sănătate Publică Iași.

Agenția Națională de Integritate a constatat existența indiciilor referitoare la posibila săvârșire a infracțiunii de conflict de interese, a infracțiunilor împotriva intereselor financiare ale Comunității Europene, precum și a celor asimilate infracțiunilor de corupție de către Vasile Cepoi, în perioada în care a fost director al Direcției de Sănătate Publică Iași.

„Guvernul a luat act de existența acțiunii ANI în ceea ce îl privește pe ministrul Sănătății, Vasile Cepoi, în legătură cu indiciile referitoare la săvârșirea infracțiunii de conflict de interese. Acuzațiile sunt grave și este absolută nevoie de clarificarea acestora în cel mai scurt timp. Domnul ministru se va prezenta la Parchetul General pentru a-și prezenta punctul de vedere în acest caz. Dacă se va ajunge la o decizie definitivă în acest caz, care să confirme acuzațiile care au fost aduse în acest moment, domnul Vasile Cepoi își va pierde poziția de ministru în Guvernul României”, a transmis Executivul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Acord nou: fără roaming, acces rapid în aeroporturi și 90 de zile de muncă în Elveția
Digi24
VIDEO Filmul tragediei din Munții Bucegi. Greșeala care i-a fost fatală alpinistei care a căzut 40 de metri în gol: „Evident nu ține”
Cancan.ro
Cu cine a fost SURPRINSĂ Andreea Ibacka după divorțul de Cabral, pe o plajă din Mamaia
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
„Autostrada electrică” prin Marea Neagră intră în faza tehnică. România va conecta UE la rețeaua din Caucaz
Click
Insula mai puțin cunoscută din Grecia care i-a cucerit pe doi români. „Aici am mâncat cea mai bună bougatsa, cu doar 3 euro”
Digi24
Culisele operațiunii secrete prin care Israelul a vrut să readucă la conducerea Iranului un fost mare inamic al Tel Avivului
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Ce se întâmplă doctore
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Tesla dublează sprijinul pentru mașinile electrice în România. Model 3 coboară sub 30.000 de euro, iar Model Y sub 34.000 de euro
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Interviu cu un milionar: – Cum aţi făcut avere?
Descopera.ro
Ce vor să afle oamenii de știință cu ajutorul „smartwatch-urilor” pentru plante?