Prima pagină » Știri » Vânători italieni ridicați la Constanța. „Fac un adevărat carnagiu. Stau pe loc și trag mii de cartușe”

Vânători italieni ridicați la Constanța. „Fac un adevărat carnagiu. Stau pe loc și trag mii de cartușe”

Vânători italieni ridicați la Constanța.
Polițiștii constănțeni au descins, joi, la două hoteluri din Cernavodă unde sunt cazați mai mulți cetățeni italieni veniți la vânătoare în România, care ar deține ilegal câteva mii de cartușe și despre care anchetatorii afirmă că ar fi făcut "masacru" în rândul păsărilor.

UPDATE Zeci de păsări moarte, descoperite în camerele italienilor veniți la vânătoare la Cernavodă

Câteva zeci de păsări moarte, puse în cutii de carton, au fost descoperite în camerele de hotel în care sunt cazați cetățenii italieni veniți la vânătoare la Cernavodă, anchetatorii descoperind și mii de cartușe deținute ilegal, dar și mai multe arme de vânătoare.


Surse din rândul anchetatorilor spun că este vorba despre 15 – 18 cetățeni italieni care vin de mai mulți ani la vânătoare în România și care, profitând de faptul că legea le permite să folosească „chemătoare electronice” – dispozitive care atrag păsările -, ar fi făcut „masacru”.

„Fac un adevărat carnagiu. Folosesc chemătoarele electronice, păsările vin grămadă, iar ei stau pe loc și trag mii de cartușe. Ne măcelăresc tot vânatul cu chemătoarele electronice. În lumea civilizată au fost interzise, numai la noi mai sunt permise”, au declarat surse din rândul anchetorilor.

Primele date indică faptul că cetățenii italieni au documentele necesare care să le permită vânătoarea, dar dețin mii de cartușe peste limita legală.

„Până acum am găsit aproximativ 6.000 de cartușe, în condițiile în care legală este deținerea a 250 de cartușe de persoană”, mai spun sursele citate.

Vânătorii vor fi duși la audieri la Poliție, în acest caz fiind deschis un dosar de cercetare pentru infracțiuni la legea armelor, nerespectarea regimului munițiilor și braconaj.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Sport la cinci minute de casă: stil de viață activ în Cosmopolis
Click
Ce l-a scos din sărite pe un turist aflat pe litoralul românesc: „Efectiv jur că sunt momente în care simt că nu mai pot”
Digi24
„Este trist, dar și profund incorect”. Replica AUR pentru un fost ambasador SUA
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Hyundai a stabilit prețurile pentru Ioniq 3. Cât costă rivalul pentru Renault 5?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Săruturile în public chiar fac bine relațiilor? Ce spune un studiu