Prima pagină » Știri externe » O adolescentă afgană de 15 ani a fost decapitată pentru că a refuzat să se căsătorească

O adolescentă afgană de 15 ani a fost decapitată pentru că a refuzat să se căsătorească

O adolescentă afgană de 15 ani a fost decapitată pentru că a refuzat să se căsătorească
O adolescentă din Afganistan a fost decapitată de vărul ei, după ce ea și familia sa au refuzat cererea în căsătorie a băiatului, informează Daily Mail.

O adolescentă din Afganistan a fost decapitată de vărul ei, după ce ea și familia sa au refuzat cerererea lui în căsătorie, informează Daily Mail.

Gisa, în vârstă de 15 ani, a fost ucisă în Imam Sahib, provicia Kunduz, în timp ce se întorcea din satul vecin, de unde aducea apă. Poliția a informat că doi bărbați, Sadeq și Massoud, rude ale fetei, au fost arestați.

Surse din autoritățile locale au arătat că bărbatul care a plănuit crima dorea să se căsătorească cu Gisa și a fost refuzat.

Regimul taliban din Afganistan, cunoscut pentru oprimarea femeilor, a fost demis în anul 2001. Opt ani mai târziu, a fost introdusă o lege care, printre altele, incriminează mariajul dintre minori și căsătoriile forțate, precum și actele de violență împotriva femeilor. Cu toate acestea, chiar reprezentanții ONU au arătat că problemele încă persistă și că va mai trece mult timp până când femeile vor fi protejate în totalitate de aceste abuzuri.

În același timp, numărul cazurilor de violență împotriva femeilor rămâne greu de stabilit, întrucât ele sunt rareori raportate autorităților.

Potrivit unui raport din 2011 al Comisiei independente pentru drepturile omului din Afganistan, crimele de onoare sunt în continuare o practică des întâlnită printre afgani, 16 cazuri fiind raportate în doar două luni.

În iulie 2012, un bărbat și-a împușcat fiica revenită acasă la patru zile după ce fugise alături de iubitul ei. În aceeași lună, o tânără în vârstă de 22 de ani a fost executată public, fiind acuzată că ar fi avut o relație extraconjugală cu un comandant taliban.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zelenski avertizează că Rusia ar putea primi până la 50.000 de soldați nord-coreeni
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Satul din Europa desemnat „cel mai frumos din lume” a ajuns să încaseze zeci de mii de euro din amenzi pentru parcare. De ce s-au săturat localnicii de turiști
Mediafax
NASA trimite un avion să „prindă” umbra eclipsei. Misiunea care va prelungi întunericul total
Click
Orașele din România care au cucerit doi turiști americani. Au ajuns din întâmplare în țara noastră și au cheltuit 4.000 de dolari
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Creierul este programat să recâștige greutatea pierdută, indică un studiu