Prima pagină » Economic » CFR și-a redus datoriile cu 65% în primele zece luni și a avut un profit de 58,4 milioane lei

CFR și-a redus datoriile cu 65% în primele zece luni și a avut un profit de 58,4 milioane lei

CFR și-a redus datoriile cu 65% în primele zece luni și a avut un profit de 58,4 milioane lei
CFR și-a redus datoriile cu 65% în primele zece luni, de la 5,5 miliarde lei la 1,9 miliarde lei, și a înregistrat un profit de 58,4 milioane lei, după pierderile de 18,1 milioane lei din intervalul ianuarie-octombrie 2011.

CFR și-a redus datoriile cu 65% în primele zece luni, de la 5,5 miliarde lei la 1,9 miliarde lei, și a înregistrat un profit de 58,4 milioane lei, după pierderile de 18,1 milioane lei din intervalul ianuarie-octombrie 2011.

Cheltuielile companiei care administrează infrastructura feroviară publică au scăzut în perioada analizată cu 15%, la 2,1 miliarde lei, se arată arată într-un comunicat al CFR.

Rezultatele sunt efectul unor măsuri de redresare economică, arată CFR, fără să dea detalii.

Investițiile companiei s-au ridicat la 1,19 miliarde lei în primele zece luni, cea mai mare parte, de 1,06 miliarde lei, fiind aferente programelor cu finațare europeană (modernizare stații de cale ferată, reabilitarea podurilor, podețelor și a tunelurilor de cale ferată, îmbunătățirea siguranței traficului feroviar și reabilitarea infrastructurii feroviare), gradul de utillizare fiind de 99,3%.

Totodată, suma de 131 milioane lei, reprezentând investiții cu finanțare de la bugetul de stat, a vizat obiective de reabilitare, modernizare și reparații la infrastructura feroviară publică, gradul de realizare fiind de 90,5%.

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare a acordat recent un împrumut de 175 milioane euro companiei, finanțare care va ajuta CFR să-și restructureze bilanțul, permițând plata datoriilor curente. Acoperirea datoriilor curente va elibera fonduri pentru investiții și lucrări de întreținere, care vizează îmbunătățirea calității rețelei feroviare, anunțat BERD la finele lunii noiembrie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Lovitura pentru Dominic Fritz, problemă majoră pentru USR. Cum va afecta decizia CCR schimbarea conducerii partidului: „Poate fi chiar o oportunitate”
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Situație neașteptată pentru o familie de români aflată în vacanță în Grecia. „Stăm cu mașina în casă”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Cum vrea cel mai mare producător de alimente din lume să profite de ascensiunea medicamentelor pentru slăbit