Prima pagină » Știri » Intervenție a jandarmilor la Cota 1400, după ce un grup de turiști s-a refugiat într-un schit de frica unei ursoaice

Intervenție a jandarmilor la Cota 1400, după ce un grup de turiști s-a refugiat într-un schit de frica unei ursoaice

Intervenție a jandarmilor la Cota 1400, după ce un grup de turiști s-a refugiat într-un schit de frica unei ursoaice
Jandarmii montani au intervenit, duminică, pentru alungarea unei ursoaice cu doi pui din zona schitului Sfânta Ana din Bucegi, la solicitarea unor turiști care au urcat la Cota 1400 și au întâlnit animalele, oamenii intrând în biserică și așteptând să vină jandarmii.

Jandarmii montani au intervenit, duminică, pentru alungarea unei ursoaice cu doi pui din zona schitului Sfânta Ana din Bucegi, la solicitarea unor turiști care au urcat la Cota 1400 și au întâlnit animalele, oamenii intrând în biserică și așteptând să vină jandarmii.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Jandarmi Prahova, maior Leonard Dragomirescu, jandarmii montani au fost solicitați să intervină, duminică, în ajutorul unui grup format din aproximativ 20 de turiști care au urcat pe munte la Cota 1400 din Bucegi, unde au întâlnit o ursoaică cu doi pui.

Turiștii, între care și cinci copii, urcaseră cu telecabina la Schitul Sfânta Ana, iar în apropierea schitului au întâlnit ursoaica. Oamenii au intrat în schit și le-a fost teamă să mai iasă de acolo, sunând la jandarmi.

Jandarmii montani au intervenit și au alungat din zonă ursoaica cu puii, iar turiștii au putut părăsi biserica.

Apariția urșilor pe drumul care leagă stațiunea Sinaia de Cota 1400 din Masivul Bucegi nu mai este de mult timp ceva neobișnuit, urșii ieșind din pădure până la marginea drumului pentru a primi mâncare de la turiști.

Primăria Sinaia a anunțat că în această perioadă drumul care duce din stațiune la Cota 1400 este închis, iar turiștii care insistă să urce cu mașinile pe acest tronson se expun unor riscuri, autoritățile recomandându-le acestora să urce pe munte cu telegondola sau cu telecabina.

Ofițerul de presă al Primăriei Sinaia, Mădălina Roșu, a arătat că autoritățile au decis să închidă acest drum și iarna aceasta, la fel ca și iernile trecute, întrucât chiar dacă el este deszăpezit de către firme angajate de către hotelierii din zonă schimbările de temperatură pe munte sunt atât de bruște încât se întâmplă frecvent ca imediat după ce trec utilajele de deszăpezire drumul să fie din nou acoperit cu zăpadă sau cu un strat de gheață. Mădălina Roșu a declarat că pentru deszăpezirea acestui drum Primăria Sinaia ar cheltui cât pentru deszăpezirea străzilor din jumătate din stațiune.

În plus, autoritățile au decis să închidă drumul și pentru că parcarea de la Cota 1400 este una foarte mică, iar numărul mașinilor care urcă acolo este foarte mare, decizia de a închide drumul fiind luată în condițiile în care turiștii au ca alternativă mijloacele de transport pe cablu, a mai spus reprezentantul administrației din Sinaia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Ce erau cu adevărat și cum erau folosite „cornetele calcolitice” de către oamenii antici?