Prima pagină » Magazin » Complicație care apare la una din 80.000 de gravide. Ce i s-a întâmplat unei britanice

Complicație care apare la una din 80.000 de gravide. Ce i s-a întâmplat unei britanice

Complicație care apare la una din 80.000 de gravide. Ce i s-a întâmplat unei britanice
O femeie din Marea Britanie a fost în pericol să își piardă viața imediat ce a născut două gemene, din cauza unei complicații ce apare doar la 1 din 80.000 de femei însărcinate, scrie Daily Mail.

O femeie din Marea Britanie a fost în pericol să își piardă viața imediat după ce a născut două gemene, din cauza unei complicații ce apare doar la 1 din 80.000 de femei însărcinate, scrie Daily Mail.

Angela Cottam a pierdut aproape 3 litri de sânge, a avut nevoie de 22 de transfuzii și a fost în comă timp de 12 ore, după ce un fir de păr sau o bucată de unghie a unuia dintre bebeluși i-au pătruns în sânge în timpul nașterii. Astfel, femeia în vârstă de 32 de ani a suferit o puternică hemoragie internă, iar plămânii săi au cedat pentru o scurtă perioadă de timp.

„Mă simt atât de norocoasă să mă aflu aici și cu adevărat binecuvântată că amândouă fetițele sunt acum cu noi, pentru că lucrurile ar fi putut fi diferite.”, a povestit Angela.

„Știind că aproape am murit mi s-a schimbat total imaginea asupra vieții. Sunt mult mai relaxată și mă bucur să fiu mamă mai mult ca niciodată pentru că știu că am fost atât de aproape să pierd atât de mult”, a continuat ea.

Mai mult, Angela fusese diagnosticată anterior cu preeclampsie, o stare patologică ce apare la femei după a 20-a săptămână de sarcină și care se caracterizează prin hipertensiune arterială și luare în greutate.

Din acest motiv, medicii au decis ca bebelușii să fie născuți prematur, cu cinci săptămâni înainte de termen.

Chiar dacă au fost avut nevoie de îngrijiri medicale speciale, micuțele Ava și Amelie sunt acum sănătoase.

Angela Cottam și soțul ei, Peter, mai au o fiică pe nume Olivia, în vârstă de cinci ani.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Oceanele au atins cele mai ridicate temperaturi înregistrate vreodată în luna iulie